Z dumą informujemy, że naukowiec ING PAN - pan dr Jakub Ciążela - otrzymał nominację do tytułu "Osobowość roku 2022" w kategorii "Nauka" od kapituły redakcji "Polski Metropolii Warszawskiej”. Serdecznie gratulujemy!
Link do głosowań:
Violka Radmacher, Mateusz Mikołajczak i Gosia Lempart-Drozd w roku 2022 wzięli udział w badaniach osadów góry Monte San Nicola w południowej Sycylii. Wraz z zespołem kierowanym przez Prof. Martina J. Head’a z Brock University będą analizaować zmiany paleośrodowiskowe które nastąpiły pod koniec neogenu, około 2.6 milionów lat temu. Badania odbywają się przy współpracy z Międzynarodową Unią Badań Czwartorzędu (International Union for Quaternary Research), a informacja o projekcie została właśnie opublikowana przez biuletyn Quaternary Perspectives.
Z przyjemnością informujemy, że IMA (Międzynarodowa Asocjacja Mineralogiczna) zawiadomiła o akceptacji nowego minerału, opisanego w materiale opracowanym we współpracy dr. hab. Łukasza Kruszewskiego - profesora ING PAN - z Rafałem Siudą (Wydział Geologii UW) i Travisem Olds'em (Carniegie Museum of Natural History).
Ten minerał to borzęckiit - uwodniony selenian(IV) tlenek ołowiu uranylu - z Miedzianki k. Jeleniej Góry. To drugi po siudaicie zatwierdzony nowy minerał, w badania którego zaangażowany był pracownik Polskiej Akademii Nauk. To także kolejny nowy minerał opisany z tego słynnego w Polsce stanowiska mineralogicznego (o którym powstała np. książka Filipa Springera pt. "Miedzianka - historia znikania").
Pierwszym był uranofan, opisany po raz pierwszy w 1853 roku, a zatem 169 lat temu.Został nazwany na cześć swego odkrywcy, Roberta Borzęckiego, znanego kolekcjonera minerałów i muzealnika. Badania tego minerału trwały wiele lat i były bardzo złożone, bo materiał jest analitycznie dużym wyzwaniem. Mimo zaangażowania zaawansowanych metod (monokrystaliczna i synchrotronowa dyfrakcja) w kilku ośrodkach badawczych nie udało się uzyskać modelu struktury, który jest istotnym argumentem przy zatwierdzaniu nowych minerałów. Jednak dzięki metodzie dyfrakcji rentgenowskiej w trybie pseudo-Gandolfi, uzyskano dane, w oparciu o które możliwe było doprowadzenie minerału do akceptacji.
Więcej informacji: https://www.mindat.org/article.php/4372/Borz%C4%99ckiite+-+second+new+mineral+from+the+famous+Miedzianka+site+approved+169+years+after+uranophane
Udział Ilony Sekudewicz w ekspedycji naukowej w rejony subpolarne organizowanej przez Instytut Badań Polarnych i Morskich im. Alfreda Wegenera (AWI) w Bremerhaven. Wyprawa pt. 'Island Impact', nr PS133/2, odbywa się od 19 listopada do 20 grudnia 2022. Ilona Sekudewicz, wraz z zespołem kierowanym przez dr Waltera Geiberta, będzie badała występowanie naturalnych radioizotopów radu oraz radonu w rejonie wyspy South Georgia. Uczestnictwo w tym wydarzeniu jest częścią stażu zagranicznego realizowanego przez Ilonę Sekudewicz w AWI w ramach programu im. Mieczysława Bekkera NAWA.