Kadencje Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk upływają między styczniem a majem 2024 r., dlatego też już teraz rozpoczynają się wybory do komitetów naukowych kolejnej kadencji. Wybory do komitetów naukowych odbywają się przy pomocy elektronicznego systemu wyborczego Polskiej Akademii Nauk
Zapraszamy do zapoznania się z informacją od Wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk - prof. Aleksandra Welfego
Instrukcje do głosowania i linki do systemu na stronie https://pan.pl/ w zakładce "Komitety naukowe / Wybory".
Z przyjemnością informujemy, że prof. dr hab. Jan Środoń został laureatem prestiżowej nagrody "The Marilyn and Sturges W. Bailey Distinguished Member Award", przyznanej przez The Clay Minerals Society za wyjątkowy wkład w światowe badania w dziedzinach związanych z minerałami ilastymi.
Pan profesor Jan Środoń pracuje naukowo w Ośrodku Badawczym ING PAN w Krakowie, jest światowo uznawanym autorem znaczących opracowań naukowych w dziedzinie badań mineralogicznych. W Krakowie założył i przez wiele lat kierował Laboratorium Minerałów Ilastych, które niezmiennie otrzymuje najwyższe noty w światowych rankingach laboratoriów.
Serdecznie gratulujemy.
Uprzejmie informujemy, że w dniu 24 maja 2023 r. Prezes Polskiej Akademii Nauk - p. prof. Marek Konarzewski - powołał na czteroletnią kadencję dyrektora Instytutu Nauk Geologicznych PAN pana profesora Stanisława Mazura.
Polska Agencja Kosmiczna podsumowała prawie roczne konsultacje związane z tworzeniem polskiej misji księzycowej. W pracach brał udział m. in. dr. Jakub Ciążela - adiunkt w ING PAN.
Więcej informacji na stronie POLSA: https://polsa.gov.pl/wydarzenia/misja-ksiezycowa-zakonczenie-konsultacji/
Dr Anna Łosiak, naukowczyni z Ośrodka Badawczego ING PAN we Wrocławiu, otrzymała powołanie do Rady Upowszechniania Nauki przy Prezydium PAN na kadencję 2023-2026. Dr Łosiak zajmuje się geologią planetarną, badaniem kraterów impaktowych. Obecnie przebywa w Houston, gdzie w ramach Fulbright Senior Award prowadzi badania w Lunar and Palnetary Institute. Wyniki badań dr Łosiak i jej zespołu zostały niedawno opublikowane w Geology, Earth-Science Reviews, oraz Meteoritics and Planetary Sciences; a następnie omówione przez kilkadziesiąt mediów w co najmniej kilkunastu krajach. Chętnie zajmuje się różnymi formami popularyzacji nauki np. w wywiadach radiowych (Czwórka, Tok FM, Radio dla Ciebie). Za granicą informacja ukazała się na odwiedzanych przez setki tysięcy osób www.forbes.com, www.iflscience.com, www.space.com, www.phys.org, www.sciencedaily.com, a także miała ona okazję opowiedzieć o wynikach w głównej audycji naukowej radiowej części BBC „Inside Science”.