• Artykuł w "Nature" współautorstwa prof. ING PAN Macieja Krajcarza

    Z przyjemnościa informujemy, że w numerze 610 renomowanego czasopisma "Nature" ukazał się ciekawy artykuł o analizach społecznej organizacji ludzi neandertalskich z użyciem metod badań genetycznych, którego współautorem - obok m.in. prof. Svante Pääbo, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za 2022 rok - jest dr. hab. Maciej Krajcarz, profesor Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk.

    Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem.


    Na zdjęciu: Widok na Jaskinię Chagyrską w południowej Syberii, gdzie prowadzono badania (aut. M. Krajcarz).

    zobacz więcej

  • Warsztaty „FIB/TEM: APPLICATIONS IN GEOSCIENCES” w ośrodku badawczym ING PAN we Wrocławiu

    Nowy rok akademicki we Wrocławskim Ośrodku Badawczym ING PAN otwarto warsztatami „FIB/TEM: Applications in Geosciences” (3-7.10.2022) poprowadzonymi przez dr Richarda Wirth’a z Geoforschungszentrum w Poczdamie. Dr Richard Wirth jest światowej klasy specjalistą zajmującym się badaniem materiałów z wykorzystaniem transmisyjnego mikroskopu elektronowego (TEM). Jego dorobek naukowy obejmuje kilkaset publikacji naukowych w prestiżowych czasopismach dotyczących mineralogii i krystalografii. Ponadto jest on współodkrywcą nowych minerałów, m.in. wenjiitu i kangjinalaitu.

    Głównym celem warsztatów było przedstawienie możliwości zastosowania transmisyjnego mikroskopu elektronowego w geologii. Pomimo stosunkowo dużej liczby mikroskopów TEM w Polsce, technika ta nadal nie jest powszechnie stosowana przez geologów, pozostając domeną chemików, biologów i fizyków. Dla szeroko rozumianej geologii jest to wielka strata, ponieważ zastosowanie TEM pozwala na badanie próbek niemal na poziomie atomowym. Tak duża rozdzielczość umożliwia obserwację nanoinkluzji, np. minerałów z grupy platynowców, defektów sieci krystalicznej, a także orientacji krystalograficznej poszczególnych ziaren mineralnych, co zdecydowanie przewyższa możliwości innych przyrządów laboratoryjnych stosowanych powszechniej w geologii. Warsztaty zostały podzielone na czterodniową część teoretyczną prowadzoną przez dr Richarda Wirtha  oraz część praktyczną przeprowadzoną w Laboratorium Mikroskopii Elektronowej Wydziału Chemii UWr przez dr Wojciecha Gila, podczas której każdy z uczestników mógł zobaczyć jak wygląda codzienna praca z transmisyjnym mikroskopem elektronowym, a nawet nauczyć się podstaw jego samodzielnej obsługi.

    Warsztaty zostały zorganizowany przez dr. Jakuba Ciążelę i jego zespół z Ośrodka Badawczego ING PAN we Wrocławiu (Wiktoria Gmochowska, Maciej Fitt, Dariusz Marciniak, Magdalena Laban) oraz dr. Piotra Wojtulka Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Z uwagi na limit 25 miejsc, w warsztatach mogło wziąć udział tylko dziesięciu pracowników ING UWr oraz piętnastu pracowników ING PAN, którzy reprezentowali jednak wszystkie trzy ośrodki ING PAN (Wrocław, Kraków, Warszawę) i aż cztery narodowości (Polskę, Włochy, Niemcy i Ukrainę).

    Relacja: Maciej Fitt, OB Wrocław ING PAN

    zobacz więcej

  • Współpraca ING PAN z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk

    Jest nam miło poinformować, że Instytut Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk rozpoczął współpracę z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie - jednostką Akademii prowadzącą działalność muzealniczą z dziedziny Nauk o Ziemi, dysponującą szerokimi, interesującymi wystawami oraz bogatymi kolekcjami paleontologicznymi i mineralogicznymi.

    W ramach festiwalu "Warsaw Gallery Weekend" odbył się wernisaż nowej wystawy czasowej w Muzeum Ziemi PAN pn. "Lapis Mundi", w ramach której zaprezentowano zbiór dzieł artystycznych Nicolasa Grospierre’a - studiów fotograficznych agatów wraz z towarzyszącą prezentacją kolekcji mineralogicznych Muzeum. Na wystawę składają się zarówno agaty, jak i krzemienie, inne skały krzemionkowe, a także różne minerały.

    Wernisaż wpisuje się we współpracę Muzeum z Instytutem Nauk Geologicznych PAN, w ramach której nasz naukowiec - dr hab. Łukasz Kruszewski - wygłosi serię wykładów o tematyce mineralogiczno-geochemicznej.  Każdy wykład będzie wzbogacony o prezentację dodatkowej kolekcji wybranych okazów ilustrujących prezentację.

    Serdecznie zapraszamy!

    zobacz więcej

  • Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr. Marcina Błaszczyka pt.:"Rekonstrukcja warunków paleoklimatycznych środkowego plejstocenu na podstawie badań nacieków jaskiniowych z wybranych jaskiń w Europie Środkowej"

    Dyrekcja i rada naukowa Instytutu Nauk Geologicznych PAN uprzejmie zapraszają na publiczną obronę rozprawy doktorskiej mgr. Marcina Błaszczyka, która odbędzie się dnia 20 października 2022 r. (wtorek) o godz. 12:00.

    Aktywny link do spotkania: TUTAJ

    zobacz więcej

  • Publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr. Piotra Króla pt.:"Ewolucja skorupy kontynentalnej w archaicznym Kompleksie Napier, Antarktyda Wschodznia"

    Dyrekcja i rada naukowa Instytutu Nauk Geologicznych PAN uprzejmie zapraszają na publiczną obronę rozprawy doktorskiej mgr. Piotra Króla, która odbędzie się dnia 18 października 2022 r. (wtorek) o godz. 9:00.

     

    Aktywny link do spotkania: TUTAJ

    zobacz więcej