• O islandzkich wulkanach w radiu TOK FM

  Czy wulkan Fagradalsfjall jeszcze długo będzie aktywny? Jak przewidzieć erupcje wulkaniczne oraz ich intensywność?  O tych i podobnych zagadnieniach nt. wulkanu Fagradalsfjall oraz o zjawiskach wulkanicznych i  ich geologicznych przyczynach opowiadała 3 kwietnia 2021 r. słuchaczom Dyrektor Instytutu Nauk Geologicznych PAN - prof. dr hab. Ewa Słaby - w audycji Poranek Radia TOK FM Weekend.

  Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

   

  Na zdjęciu poniżej erupcja w dolinie Geldingadalir na Islandii w dn. 24 marca 2021 r. (źródło)

  zobacz więcej

 • Włoska Etna a islandzki Fargadalsfjall - rozmowa PAP z prof. dr hab. Ewą Słaby

  Dlaczego islandzki wulkan w masywie Fagradalsfjall jest teraz spokojniejszy niż sycylijska Etna?  Zapraszamy do lektury wywiadu Polskiej Agencji Prasowej z prof. dr hab. Ewą Słaby - dyrektorem Instytutu Nauk Geologicznych PAN - zajmującą się w pracy naukowej m. in. procesami wulkanicznymi i magmowymi. W rozmowie wyjaśniane są przyczyny i przebieg zjawisk erupcji wulkanicznych a także oceniona możliwość prognozowania i kontrolowania erupcji wulkanicznych. Polecamy (link):

   

  Na zdjęciu poniżej wypływ lawowy w dolinie Geldingadalur (przy wulkanie Fagradalsfjall na Islandii) w dn. 22 marca 2021 r. (źródło).

   

  zobacz więcej

 • O wulkanach w Radiu Wnet

  W ciągu ostatniego miesiąca obserwujemy na świecie erupcje wulkanów: m. in. Fagradalsfjall na Islandii, Etny na Sycylii czy Pacaya w Gwatemali. Te zjawiska geologiczne wyjaśniała w wywiadzie dla Radia Wnet Dyrektor ING PAN - prof. dr hab. Ewa Słaby, naukowo zajmująca się m. in. procesami magmowo-wulkanicznymi. Zapraszamy do lektury artykułu pod tym odnośnikiem.

  Poniżej możliwość wysłuchania bezpośrednio wywiadu z prof. Ewą Słaby. 

  zobacz więcej

 • Jak otwornice budują skorupki? Wywiad z dr. hab. Jarosławem Tyszką - prof. ING PAN

  Otwornice to jednokomórkowce, których skorupki przybierać mogą niezwykle wymyślne kształty. O tych stworzeniach opowiadał PAP "Nauka w Polsce" dr hab. Jarosław Tyszka, prof. ING PAN, szef Zespołu Modelowania Biogeosystemu w Ośrodku Badawczym ING PAN w Krakowie. Przypominamy ten wywiad i zapraszamy do lektury:

  Polecamy również film "Tajemnicze mistrzynie sieci - Otwornice" na kanale ING PAN:

   

  zobacz więcej

 • W styczniu 2021 r. w polskim wydaniu magazynu VOGUE ukazał się wywiad Anny Konieczyńskiej z pracownicą Instytutu Nauk Geologicznych dr Anną Łosiak.

  zobacz więcej