• O geologii, mineralogii i minerałach z dr. hab. Łukaszem Kruszewskim, prof. ING PAN

  Serdecznie zapraszamy do lektury interesującego wywiadu z naukowcem ING PAN: dr. hab. Łukaszem Kruszewskim.

  Link: https://geekweek.interia.pl/nauka/news-prof-kruszewski-nigdy-nie-odkryjemy-wszystkich-mineralow-w-k,nId,6601640

  zobacz więcej

 • Wywiad z dr. hab. Łukaszem Kruszewskim - głos w dyskusji o eksploatacji hałd

  Uprzejmie zapraszamy do przeczytania ciekawego wywiadu z naukowcem ING PAN, dr. hab. Łukaszem Kruszewskim, zamieszczonego na portalu gazeta.pl. Prof. ING PAN Łukasz Kruszewski opowiedział o ryzykach i zagrożeniach a także potencjalnych korzyściach wynikających z poszukiwań w obszarze zwałowisk pogórniczych.

  Link:

  zobacz więcej

 • O hałdach w rozmowie z dr. hab. Łukaszem Kruszewskim, prof. ING PAN

  Sedrecznie zapraszamy do przeczytania w Focus.pl wywiadu o środowiskowych badaniach geologicznych i zjawiskach zachodzących w hałdach - antropogenicznych utworach geomorfologicznych - z badaczem tych zjawisk, dr. hab. Łukaszem Kruszewskim, profesorem Instytutu Nauk Geologicznych PAN - pt. "Płonące hałdy jak wulkany. “Wybuchowo” potrafi być także w Polsce.", autorstwa Jakuba Zygmunta.

  Link:

  zobacz więcej

 • O islandzkich wulkanach w radiu TOK FM

  Czy wulkan Fagradalsfjall jeszcze długo będzie aktywny? Jak przewidzieć erupcje wulkaniczne oraz ich intensywność?  O tych i podobnych zagadnieniach nt. wulkanu Fagradalsfjall oraz o zjawiskach wulkanicznych i  ich geologicznych przyczynach opowiadała 3 kwietnia 2021 r. słuchaczom Dyrektor Instytutu Nauk Geologicznych PAN - prof. dr hab. Ewa Słaby - w audycji Poranek Radia TOK FM Weekend.

  Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

   

  Na zdjęciu poniżej erupcja w dolinie Geldingadalir na Islandii w dn. 24 marca 2021 r. (źródło)

  zobacz więcej

 • Włoska Etna a islandzki Fargadalsfjall - rozmowa PAP z prof. dr hab. Ewą Słaby

  Dlaczego islandzki wulkan w masywie Fagradalsfjall jest teraz spokojniejszy niż sycylijska Etna?  Zapraszamy do lektury wywiadu Polskiej Agencji Prasowej z prof. dr hab. Ewą Słaby - dyrektorem Instytutu Nauk Geologicznych PAN - zajmującą się w pracy naukowej m. in. procesami wulkanicznymi i magmowymi. W rozmowie wyjaśniane są przyczyny i przebieg zjawisk erupcji wulkanicznych a także oceniona możliwość prognozowania i kontrolowania erupcji wulkanicznych. Polecamy (link):

   

  Na zdjęciu poniżej wypływ lawowy w dolinie Geldingadalur (przy wulkanie Fagradalsfjall na Islandii) w dn. 22 marca 2021 r. (źródło).

   

  zobacz więcej