Krótkie sprawozdanie z wizyty naszego pracownika (prof. ING PAN Łukasza Kruszewskiego) w Universitas Diponegoro (Indonezja)
Wizytacja, w okresie 1-18 sierpnia 2024, była kolejnym etapem rozpoczętej niedawno - dzięki działalności naukowej dr Marty Wojewódki-Przybył - współpracy badawczej między ING PAN a Universitas Diponegoro (UNDIP) w Semarangu (Jawa Środkowa), w ramach memorandum podpisanego z przestawicielką UNDIP, prof. Tri Retnaningsih Soeprobowati (Fakultas Sains dan Matematika, FSM, oraz Cluster for Paleolimnology, CPalim).
Na wizytę składały się:
- wykłady naszego pracownika dotyczące potencjału mineralogii i geochemii w badaniach (paleo)limnologicznych (FSM; School of Postgraduate Studies)
- szkolenia z zakresu jakościowej i ilościowej analizy mineralogicznej (PXRD / Rietveld, oprogramowanie TOPAS) oraz analizy gazów (prezentacja przenośnego systemu GASMET DX4000 oraz programu Calcmet)
- konsultacje ze studentami realizującymi rozmaite tematy limnologiczne i biologiczne/środowiskowe (w tym udział w obronie pracy magisterskiej) głównie w zakresie publikowania oraz dyskusji wyników
- prac terenowych (kilkudniowe badania starorzeczy w rejonie Kota Palangkaraya, Borneo Środkowe, we współpracy z przedstawicielami Universitas Palangkaraya, UPR; badania jeziora Rawa Pening, Jawa Środkowa), w tym zastosowania nowatorskiej metodologii badań emisji gazowych
- wykład na seminarium w UPR
- udział (krótkie przemówienie) w Inauguracji Nowoprzyjętych Studentów
- spotkanie z geologamii z UNDIP i rozeznanie w ich bieżących problemach badawczych (m.in. prezentacja możliwości aparaturowych i dostępu do badań w Polsce)
- dyskusje z botanikami z UNDIP w kontekście wspólnych badań (m.in. realizacja tematu botanicznych indykatorów środowisk węglowych; zastosowanie pedomineralogii w badaniach botanicznych).
Naturalną kontynuacją wizyty był wykład pt. "Pit lake from mining and the solution", w dniu 02.09.2024, poprzez Zoom.
Z przyjemnością informujemy, że w ramach kontynuacji dalekosiężnej współpracy z Universitas Diponegoro (UNDIP, Semarang, Jawa Środkowa, Indonezja; podpisane memorandum), zapoczątkowanej przed dr Martę Wojewódkę-Przybył, nasz pracownik, dr hab. Łukasz Kruszewski prof. ING PAN został zaproszony przez reprezentującą stronę indonezyjską Tri R. Soepeobowati na wizytację (visiting professor). W ramach wizyty przewidywane są wykłady i konsultacje dla studentów, szkolenie z rentgenodyfrakcyjnej fazowej analizy ilościowej i jakościowej oraz analizy gazów środowiskowych, a także udział w badaniach terenowych osadów jeziornych i przygotowywanie publikacji.
Informujemy, że na przełomie kwietnia i maja br. na zapożarowanej hałdzie KWK "Powstańców Śląskich" w Bytomiu studenckie Koło Naukowe Geofizyki (Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego), we współpracy m.in. z profesorem ING PAN dr. hab. Łukaszem Kruszewskim (koordynator geologiczny) przeprowadziło 10-dniowy projekt imitacji misji marsjańskiej. Jego głównym celem było zmierzenie odchyleń pola magnetycznego Ziemi, ze względu na tworzące się na hałdzie minerały pirometamorficzne o właściwościach wybitnie ferri/ferromagnetycznych. W istocie, jest to realizacja idei węglowych hałd pogórniczych jako ziemskiego analogu Marsa.
Więcej:
27 edycja wydarzenia pod tytułem „NIE DO WIARY” odbyła się 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Instytut Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk od wielu lat jest obecny podczas tego niezwykłego wydarzenia, którego niekwestionowaną bohaterką jest nauka. W bieżącym roku nie mogło być inaczej. Nasze stanowisko znajdowało się strefie Przyszłości. Przygotowaliśmy je wraz z Instytutem Geofizyki PAN, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytutem Oceanologii PAN i Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w ramach konsorcjum naukowego Centrum Badań Ziemi i Planet GEOPLANET.
ING PAN pod tytułem: „Magiczny świat geologii” przygotował dwa pokazy:
2 ) Kurzawka i inne procesy gęstościowe zachodzące w gruntach i płynach - w szklanych pojemnikach przedstawiono własności płynów o różnych gęstościach oraz płynów nienewtonowskich, tiksotropowych i plastycznolepkich, zarówno będących sztucznymi mieszaninami jak i zawodnionym gruntem (kurzawką). Uczestnicy pokazów mogli samodzielnie sprawdzić własności tych substancji.
Na stoisku przygotowano mnóstwo atrakcji, konkursów, nagród, a przede wszystkim zapewniono wyjątkową możliwość kontaktu z naukowcami, którzy starali się znaleźć i udzielić odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania. Zwiedzający po raz kolejny nie zawiedli i tłumnie odwiedzali nasze stoisko. Dziękujemy i do zobaczenia w przyszłym roku!
Z przyjemnością informujemy, że nakładem wydawnictwa "Universitas" w Krakowie ukazała się „Niesłychana tyrania oraz inne postępki wielkiego księcia moskiewskiego...” (1566–1572). Relacja dla Pana Jana Chodkiewicza - autorstwa Johanna Taubego i Elerta Kruse, pod redakcją Tomasza Schoena i prof. Jana Środonia - pracownika naukowego Ośrodka ING PAN w Krakowie i jego wieloletniego kierownika, wraz z opracowaniem genealogii rodziny Taube przez prof. Środonia.
"Niesłychana tyrania..." stanowi niezwykle interesującą lekturę - również w kontekście bieżących wydarzeń. Zdaniem krytyki książka "mówi o tym, jak stawała się i zmieniała przez wieki walcząca o swą tożsamość Europa żywych ludzi, jeszcze nie całkiem uformowana w narody, ale już określająca wybrany przez siebie prawno - etyczny ład" (Bohdan Cywiński, Rzeczpospolita Plus Minus z 8-9.06.2024 r., str. 24) i "brzmi zadziwiająco aktualnie" (Wojciech Konończuk, Tygodnik Powszechny z 12-18.06.2024 r., str. 55).
W dniu 14 czerwca 2024 r. w auli Ośrodka Badawczego ING PAN w Krakowie z przyjemnością gościliśmy na debacie wokół tego opracowania p. prof. Hieronima Gralę, p. dra Tomasza Ososińskiego wraz z p. prof. Janem Środoniem, p. Tomaszem Schoenem i wszystkimi zainteresowanymi gośćmi. Spotkanie poprowadził p. prof. Marek Ferenc a zorganizowało wydawnictwo Universitas.