• Wizytacja prof. ING PAN Łukasza Kruszewskiego na Universitas Diponegoro w Indonezji

    Z przyjemnością informujemy, że w ramach kontynuacji dalekosiężnej współpracy z Universitas Diponegoro (UNDIP, Semarang, Jawa Środkowa, Indonezja; podpisane memorandum), zapoczątkowanej przed dr Martę Wojewódkę-Przybył, nasz pracownik, dr hab. Łukasz Kruszewski prof. ING PAN został zaproszony przez reprezentującą stronę indonezyjską Tri R. Soepeobowati na wizytację (visiting professor). W ramach wizyty przewidywane są wykłady i konsultacje dla studentów, szkolenie z rentgenodyfrakcyjnej fazowej analizy ilościowej i jakościowej oraz analizy gazów środowiskowych, a także udział w badaniach terenowych osadów jeziornych i przygotowywanie publikacji.

    zobacz więcej

  • Projekt imitacji misji marsjańskiej z Kołem Naukowym Geofizyki Wydziału Fizyki UW

    Informujemy, że na przełomie kwietnia i maja br. na zapożarowanej hałdzie KWK "Powstańców Śląskich" w Bytomiu studenckie Koło Naukowe Geofizyki (Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego), we współpracy m.in. z profesorem ING PAN dr. hab. Łukaszem Kruszewskim (koordynator geologiczny) przeprowadziło 10-dniowy projekt imitacji misji marsjańskiej. Jego głównym celem było zmierzenie odchyleń pola magnetycznego Ziemi, ze względu na tworzące się na hałdzie minerały pirometamorficzne o właściwościach wybitnie ferri/ferromagnetycznych. W istocie, jest to realizacja idei węglowych hałd pogórniczych jako ziemskiego analogu Marsa.

    Więcej: 

    zobacz więcej

  • Instytut Nauk Geologicznych PAN na 27. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

    27 edycja wydarzenia pod tytułem „NIE DO WIARY” odbyła się 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie.


    Piknik NaukowyInstytut Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk od wielu lat jest obecny podczas tego niezwykłego wydarzenia, którego niekwestionowaną bohaterką jest nauka. W bieżącym roku nie mogło być inaczej. Nasze stanowisko znajdowało się strefie Przyszłości. Przygotowaliśmy je wraz z Instytutem Geofizyki PAN, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytutem Oceanologii PAN i Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w ramach konsorcjum naukowego Centrum Badań Ziemi i Planet GEOPLANET.

     

    ING PAN pod tytułem: „Magiczny świat geologii” przygotował dwa pokazy:

    1.  Luminescencja i fluorescencja - w zaciemnionym pudełku uczestnicy obserwowali w świetle UV, niezwykłe barwy jakimi świecą niektóre minerały i mineraloidy (np. kalcyt, fluoryt, willemit, kankrynit, afghanit czy ropa naftowa) a nawet przedmioty z naszego codziennego otoczenia (np. ogórek czy liście).

    2 )       Kurzawka i inne procesy gęstościowe zachodzące w gruntach i płynach - w szklanych pojemnikach przedstawiono własności płynów o różnych gęstościach oraz płynów nienewtonowskich, tiksotropowych i plastycznolepkich, zarówno będących sztucznymi mieszaninami jak i zawodnionym gruntem (kurzawką). Uczestnicy pokazów mogli samodzielnie sprawdzić własności tych substancji. 

     

    Na stoisku przygotowano mnóstwo atrakcji, konkursów, nagród, a przede wszystkim zapewniono wyjątkową możliwość kontaktu z naukowcami, którzy starali się znaleźć i udzielić odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania. Zwiedzający po raz kolejny nie zawiedli i tłumnie odwiedzali nasze stoisko. Dziękujemy i do zobaczenia w przyszłym roku!

    zobacz więcej

  • Niesłychana tyrania oraz inne postępki wielkiego księcia moskiewskiego (1566-1572)

    Z przyjemnością informujemy, że nakładem wydawnictwa "Universitas" w Krakowie ukazała się  „Niesłychana tyrania oraz inne postępki wielkiego księcia moskiewskiego...” (1566–1572). Relacja dla Pana Jana Chodkiewicza - autorstwa Johanna Taubego i Elerta Kruse, pod redakcją Tomasza Schoena i prof. Jana Środonia - pracownika naukowego Ośrodka ING PAN w Krakowie i jego wieloletniego kierownika, wraz z opracowaniem genealogii rodziny Taube przez prof. Środonia.

    "Niesłychana tyrania..." stanowi niezwykle interesującą lekturę - również w kontekście bieżących wydarzeń. Zdaniem krytyki książka "mówi o tym, jak stawała się i zmieniała przez wieki walcząca o swą tożsamość Europa żywych ludzi, jeszcze nie całkiem uformowana w narody, ale już określająca wybrany przez siebie prawno - etyczny ład" (Bohdan Cywiński, Rzeczpospolita Plus Minus z 8-9.06.2024 r., str. 24)  i "brzmi zadziwiająco aktualnie" (Wojciech Konończuk, Tygodnik Powszechny z 12-18.06.2024 r., str. 55).

    W dniu 14 czerwca 2024 r. w auli Ośrodka Badawczego ING PAN w Krakowie z przyjemnością gościliśmy na debacie wokół tego opracowania p. prof. Hieronima Gralę, p. dra Tomasza Ososińskiego wraz z p. prof. Janem Środoniem, p. Tomaszem Schoenem i wszystkimi zainteresowanymi gośćmi. Spotkanie poprowadził p. prof. Marek Ferenc a zorganizowało wydawnictwo Universitas.

     

    zobacz więcej

  • Wizyta pani Darii Gosek-Popiołek w Muzeum Geologicznym ING PAN oraz Ośrodku Badawczym w Krakowie

    Z przyjemnoscią informujemy, że dzisiaj Pani Posłanka na Sejm RP Daria Gosek-Popiołek odwiedziła Muzeum Geologiczne ING PAN oraz Ośrodek Badawczy ING PAN w Krakowie przy ul. Senackiej 1-3.

    fot. M. Banaś

    zobacz więcej