Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia w ten piątek 16 maja w czasie Krakowskiej Nocy Muzeów naszego Muzeum Geologicznego ING PAN! Czekamy na Was do północy!
18.00, 19.00, 20.00 i 22.00 wydarzenia specjalne: „Różne oblicza mikrokosmosu!”
16 maja to czas kiedy na stacji kosmicznej ISS przebywa Sławosz Uznański-Wiśniewski, zatem zapraszamy na spotkanie z mikrokosmosem w samym centrum Krakowa! Będzie można zrobić selfie z meteorytem, dowiedzieć się co suevit ma wspólnego z kosmosem i zobaczyć najnowszy polski meteoryt. Do zobaczenia w skali mikro są: meteoryt księżycowy i marsjański, dwa pseudometeoryty, meteoryty Brahin, Czelabińsk, Vaca Muerta, Bjurböle, Morasko, Campo de Cielo, Aletai, Muonionalusta, Mundrabilla, Brenham, Seriho, trzy brekcje meteorytowe: Ries, Grander i Lappajärvi, szkło libijskie, mołdawit, indochinit, obsydian z krateru Ries, dwa szkliwa powstałe w wyniku zjawisk ekstremalnych tj. fulguryt – ślad uderzenia pioruna oraz trinityt – zeszklony piasek po wybuchu atomowym w okolicy Alamogordo w 1945 roku
Wystawa czasowa: „Kamienie dekoracyjne świata”
Wystawa stała: „Budowa geologiczna obszaru krakowskiego”
21.00 i 23.00 kuratorskie oprowadzanie po wystawie stałej
28 edycja wydarzenia pod tytułem „Ale Kosmos” odbyła się 10 maja 2025 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Serdecznie zapraszamy na 28. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w dniu 10 maja 2025 (sobota) w godz. 11.00 - 20.00 na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie.
Naukowcy z Instytutu Nauk Geologicznych PAN w ramach GeoPlanet – Centrum Badań Ziemi i Planet - będą uczestniczyć w tym wydarzeniu (stanowisko E7 - Strefa Przyszłości).
Centrum zrzesza pięć instytutów Polskiej Akademii Nauk: Instytut Geofizyki PAN, Instytut Nauk Geologicznych PAN, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Oceanologii PAN oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN.
Z dumą informujemy, że prof. dr hab. Jan Środoń, zatrudniony w ING PAN jako profesor w Ośrodku ING PAN w Krakowie, otrzymał za całokształt kariery tytuł "Wybitnie Klasyfikowanego Naukowca" 2024 według ScholarGPS, w uznaniu imponującej liczby publikacji, wysokiego wpływuj pracy oraz jakości wkładu naukowego. Sprawiły one, że prof. Środoń znalazł się wg Scholar GPS w gronie 0,05% najlepszych naukowców na świecie według najnowszego rankingu za 2024 r. - na szóstym miejscu na świecie w specjalności minerałów ilastych a także jako trzeci spośród tak wyróżnionych naukowców, publikujących w swojej specjalności z afiliacją Polskiej Akademii Nauk i jej instytutów.
Serdecznie gratulujemy!
ScholarGPS oferuje ilościowe rankingi wszystkich naukowców, instytucji badawczych, uniwersytetów i programów akademickich na świecie. Rankingi obejmują 14 szerokich dziedzin (np. medycyna, inżynieria, nauki humanistyczne), 177 dyscyplin (np. chirurgia, informatyka, historia) oraz ponad 350 000 specjalizacji (np. nowotwory, sztuczna inteligencja, etyka). Oparte są one na unikalnej metodyce uwzględniającej produktywność naukową (liczba publikacji), wpływ (cytowania) i jakość (indeks H), zapewniając obiektywne i niezależne wyniki bez subiektywnych ocen. Poza rankingami ScholarGPS udostępnia również szczegółowe profile ponad 30 milionów naukowców i 120 tysięcy instytucji badawczych, w tym ponad 24 tysięcy uczelni w ponad 200 krajach. Platforma ta jest zarządzana przez Meta Analytics LLC.
>>Link do profilu prof. dr. hab. Jana Środonia w platformie ScholarGPS<<
W dniu 11 marca odbyła się pierwsza integracyjna wycieczka doktorantów GeoPlanet do słynnej kopalni permskich soli w Kłodawie.
Uczestnicy mogli prześledzić kolejne poziomy (cechsztyńskie cyklotemy) solne, począwszy od starszych soli sodowych (halit) przez coraz to młodsze ogniwa soli potasowo-magnezowych (m.in. sylvin, KCl; carnallit, KMgCl3•6H2O) wraz z tnącymi je epigenetycznymi żyłami polihalitu, K2Ca2Mg(SO4)•2H2O, i anhydrytu (CaSO4). Sporą atrakcją był pozysk niebieskiego halitu, który zawdzięcza swoją barwę m.in. inkluzjom siarkowodoru. Po obejrzeniu tzw. soli anielskiej (halit włóknisty) w skale zubrowej i zabytkowego stanowiska najmłodszych soli K-Mg, wycieczka zakończyła się w reprezentatywnej podziemnej hali koncertowej.
Zapraszamy do zobaczenia zdjęć z tego wyjazdu.