• Naukowiec ING PAN bierze udział w ERC 2020

  Dr Anna Łosiak - adiunkt w naszym instytucie - ma znaczący wkład w przygotowanie drugiego największego na świecie konkursu łazików - European Rover Challenge ERC.

  W 2019 i 2020 roku pani Anna Łosiak zaprojektowała hybrydowy tor marsjański - realistyczne odwzorowanie powierzchni czerwonej planety, po której ścigają się łaziki drużyn z całego świata. Aktualnie konkurs ERC 2020 jako jedyny jest przeprowadzany w czasie pandemii, oczywiście z wykorzystaniem zdalnej łączności.

  W konkursie ponadto przewidziano naukową konkurencję, w tym m.in. analizę Mars Yard'u przez zaangażowane drużyny i w tę częśc wydarzenia p. Anna Łosiak wnosi znaczący wkład jako naukowiec.

  Więcj informacji: Strona wydarzenia.

  zobacz więcej

 • ING PAN otrzymał 10 rocznych licencji akademickich na oprogramowanie MOVE firmy Petroleum Experts Ltd.

  Informujemy, że firma Petroleum Experts Ltd. dostarczyła Instytutowi Nauk Geologicznych PAN 10 licencji akademickich na oprogramowanie MOVE w formie darowizny o wartości 1 525 561,89 GBP. Oprogramowanie będzie używane w projektach doktoranckich oraz zadaniach statutowych realizowanych w Instytucie Nauk Geologicznych PAN.

  Firma Petex została założona w 1990 r. w Edynburgu (Wielka Brytania) i posiada szerokie doświadczenie w rozwijaniu oprogramowania dedykowanego dla przemysłu naftowego, jak i w dziedzinie inżynierii naftowej. Oprogramowanie MOVE stanowi narzędzie dla integracji i interpretacji danych geologicznych I geofizycznych, konstrukcji przekrojów geologicznych, budowania modeli przestrzennych ośrodka skalnego, restoracji geologicznej, modelowania geomechanicznego, modelowania szczelinowatości, modelowania dynamiki uskoków, analizy naprężeń, i modelowań sedymentologicznych. Więcej informacji o Petex znajduje się na stronie producenta: https://www.petex.com/products/move-suite/

  zobacz więcej

 • Nowi członkowie Polskiej Akademii Nauk z ING PAN

  Uprzejmie informujemy, że 5 grudnia 2019 r. Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk, podczas 140. sesji w Warszawie, wybrało nowych członków rzeczywistych oraz korespondentów Akademii. To wyróżnienie przypadło również naukowcom z Instytutu Nauk Geologicznych PAN.

  Nowym członkiem korespondentem PAN został p. prof. dr hab. Stanisław Mazur - zastępca dyrektora ING PAN ds. naukowych oraz kierownik Ośrodka Badawczego ING PAN w Krakowie a członkiem rzeczywistym PAN p. prof. dr hab. Andrzej Żelaźniewicz - wieloletni kierownik Ośrodka Badawczego ING PAN we Wrocławiu.

  Więcej informacji:

  zobacz więcej

 • Nowy spektrometr LA ICP-MS w ośrodku w Warszawie

  W piątek w dniu 13.12.2019 w Instytucie Nauk Geologicznych PAN w Ośrodku w Warszawie stanął nowy spektrometr LA ICP-MS. Spektrometr Attom ES jest szczególnie odpowiedni do precyzyjnej analizy stosunku izotopowego i pierwiastków śladowych (ppb) w materiałach stałych i płynnych. W tym momencie trwają prace instalacyjne.

  Więcej informacji wkrótce!

  zobacz więcej

 • Rozstrzygnięcie konkursu na dyrektora ING PAN

  W dniu 11 grudnia 2019 r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na stanowisko dyrektora Instytutu Nauk Geologicznych PAN. Następną czteroletnią kadencję, rozpoczynająca się 1.01.2020 r. obejmie dotychczasowy dyrektor prof. dr hab. Ewa Słaby.

  zobacz więcej