Z przyjemnością informujemy, że w dniu 9 października 2023 r. doszło do podpisania porozumienia o współpracy w dziedzinie nauk o Ziemi (Memorandum of Understanding) między Instytutem Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk (ING PAN) a Uniwersytetem Diponegoro (UNDIP, Semarang, Indonezja).
UNDIP był reprezentowany przez dziekana dr R. Bambang Sularto oraz wice dziekana prof. Tri Retnaningsih Soeprobowati. Ze strony ING PAN w rozmowach uczestniczyli: prof. dr hab. Stanisław Mazur (Dyrektor ING PAN), dr hab. Helena Hercman (kierownik Ośrodka Badawczego ING PAN w Warszawie), dr hab. Łukasz Kruszewski oraz dr Marta Wojewódka-Przybył. W czasie spotkania omówino dalsze możliwosci współpracy w zakresie projektów badawczych oraz publikacji. Uroczystość podpisania memorandum poprzedził wykład prof. Tri Retnaningsih Soeprobowati zatytułowany „Environmental issue in Indonesia and the importance of paleolimnological studies”.
![]() | ![]() | ![]() |
Z dniem 3 sierpnia 2023 r. Prezes Polskiej Akademii Nauk - prof. dr hab. Marek Konarzewski - powołał zespół ds. opracowania szczegółowej opinii dotyczącej projektu utworzenia Narodowego Muzeum Przyrodniczego. W skład zespołu utworzonego przy Wydziale II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN weszli:
Depesza PAP z 2018 r. na temat inicjatywy: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C32086%2Cnaukowcy-najwyzsza-pora-na-odrodzenie-narodowego-muzeum-przyrodniczego.html
Artykuł prof. Jerzego Dzika "Narodowe Muzeum Przyrodnicze; historia i marzenia" z nr. 2/2004 czasopisma Ewolucja.
Z przyjemnością informujemy, że pan dr Artur Kuligiewicz znalazł się wśród laureatów stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej.
Dr Artur Kuligiewicz - z Ośrodka Badawczego Instytutu Nauk Geologicznych PAN w Krakowie - znalazł się w gronie 230. stypendystów, wśród których pięciu zostało nagrodzonych stypendiami Ministra za osiągnięcia w dziedzinie nauk o Ziemi i środowisku.
Serdecznie gratulujemy!
Link do komunikatu MEiN:
Kadencje Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk upływają między styczniem a majem 2024 r., dlatego też już teraz rozpoczynają się wybory do komitetów naukowych kolejnej kadencji. Wybory do komitetów naukowych odbywają się przy pomocy elektronicznego systemu wyborczego Polskiej Akademii Nauk
Zapraszamy do zapoznania się z informacją od Wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk - prof. Aleksandra Welfego
Instrukcje do głosowania i linki do systemu na stronie https://pan.pl/ w zakładce "Komitety naukowe / Wybory".
Z przyjemnością informujemy, że prof. dr hab. Jan Środoń został laureatem prestiżowej nagrody "The Marilyn and Sturges W. Bailey Distinguished Member Award", przyznanej przez The Clay Minerals Society za wyjątkowy wkład w światowe badania w dziedzinach związanych z minerałami ilastymi.
Pan profesor Jan Środoń pracuje naukowo w Ośrodku Badawczym ING PAN w Krakowie, jest światowo uznawanym autorem znaczących opracowań naukowych w dziedzinie badań mineralogicznych. W Krakowie założył i przez wiele lat kierował Laboratorium Minerałów Ilastych, które niezmiennie otrzymuje najwyższe noty w światowych rankingach laboratoriów.
Serdecznie gratulujemy.