Bardzo serdecznie dziękujemy Państwu za liczne przybycie do naszego Muzeum Geologicznego! Zapraszamy jednocześnie do naszego Muzeum w godzinach otwarcia a także do uczestniczenia w następnych wydarzeniach organizowanych w naszym Muzeum Geologicznym i w Ośrodku Nadawczym w Krakowie przy ul. Senackiej 1!
PS Niektórych naszych eksponatów nie powinno się dotykać ale czasem musimy zrobić malutki wyjątek :-)
![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia w ten piątek 16 maja w czasie Krakowskiej Nocy Muzeów naszego Muzeum Geologicznego ING PAN! Czekamy na Was do północy!
18.00, 19.00, 20.00 i 22.00 wydarzenia specjalne: „Różne oblicza mikrokosmosu!”
16 maja to czas kiedy na stacji kosmicznej ISS przebywa Sławosz Uznański-Wiśniewski, zatem zapraszamy na spotkanie z mikrokosmosem w samym centrum Krakowa! Będzie można zrobić selfie z meteorytem, dowiedzieć się co suevit ma wspólnego z kosmosem i zobaczyć najnowszy polski meteoryt. Do zobaczenia w skali mikro są: meteoryt księżycowy i marsjański, dwa pseudometeoryty, meteoryty Brahin, Czelabińsk, Vaca Muerta, Bjurböle, Morasko, Campo de Cielo, Aletai, Muonionalusta, Mundrabilla, Brenham, Seriho, trzy brekcje meteorytowe: Ries, Grander i Lappajärvi, szkło libijskie, mołdawit, indochinit, obsydian z krateru Ries, dwa szkliwa powstałe w wyniku zjawisk ekstremalnych tj. fulguryt – ślad uderzenia pioruna oraz trinityt – zeszklony piasek po wybuchu atomowym w okolicy Alamogordo w 1945 roku
Wystawa czasowa: „Kamienie dekoracyjne świata”
Wystawa stała: „Budowa geologiczna obszaru krakowskiego”
21.00 i 23.00 kuratorskie oprowadzanie po wystawie stałej
Z dumą informujemy, że prof. dr hab. Jan Środoń, zatrudniony w ING PAN jako profesor w Ośrodku ING PAN w Krakowie, otrzymał za całokształt kariery tytuł "Wybitnie Klasyfikowanego Naukowca" 2024 według ScholarGPS, w uznaniu imponującej liczby publikacji, wysokiego wpływuj pracy oraz jakości wkładu naukowego. Sprawiły one, że prof. Środoń znalazł się wg Scholar GPS w gronie 0,05% najlepszych naukowców na świecie według najnowszego rankingu za 2024 r. - na szóstym miejscu na świecie w specjalności minerałów ilastych a także jako trzeci spośród tak wyróżnionych naukowców, publikujących w swojej specjalności z afiliacją Polskiej Akademii Nauk i jej instytutów.
Serdecznie gratulujemy!
ScholarGPS oferuje ilościowe rankingi wszystkich naukowców, instytucji badawczych, uniwersytetów i programów akademickich na świecie. Rankingi obejmują 14 szerokich dziedzin (np. medycyna, inżynieria, nauki humanistyczne), 177 dyscyplin (np. chirurgia, informatyka, historia) oraz ponad 350 000 specjalizacji (np. nowotwory, sztuczna inteligencja, etyka). Oparte są one na unikalnej metodyce uwzględniającej produktywność naukową (liczba publikacji), wpływ (cytowania) i jakość (indeks H), zapewniając obiektywne i niezależne wyniki bez subiektywnych ocen. Poza rankingami ScholarGPS udostępnia również szczegółowe profile ponad 30 milionów naukowców i 120 tysięcy instytucji badawczych, w tym ponad 24 tysięcy uczelni w ponad 200 krajach. Platforma ta jest zarządzana przez Meta Analytics LLC.
>>Link do profilu prof. dr. hab. Jana Środonia w platformie ScholarGPS<<
Dyrekcja i Rada Naukowa Instytutu Nauk Geologicznych PAN uprzejmie zapraszają na
PUBLICZNĄ OBRONĘ ROZPRAWY DOKTORSKIEJ
mgr Nadine Joy Kanik
która odbędzie się dnia 20 marca 2025 r. (czwartek) o godz. 13:00
w formie hybrydowej - online przy pomocy programu ZOOM oraz w Ośrodku badawczym ING PAN w Krakowie ul. Senacka 1
https://zoom.us/meeting/register/3uuWV9JERuafZyynVuaevg
Temat rozprawy doktorskiej:
„Extent of mineralogical and H- and O-isotope alterations during bentonite-water interactions over a thermal gradient”
Stopień zmian składu mineralnego oraz izotopowego tlenu i wodoru podczas reakcji w układzie bentonit-woda poddanego odziaływaniu gradientu termicznego
Promotor:
Prof. Hans Albert Gilg, Technical University of Munich
Promotor pomocniczy:
dr Artur Kuligiewicz, ING PAN
Recenzenci:
prof. dr. hab. inż. Jakub Matusik, AGH w Krakowie;
prof. Laurence Warr, Universitat Greifswald;
doc. Michael Holmboe, Umeå University.
Egzemplarz rozprawy doktorskiej wraz ze streszczeniem i recenzjami jest dostępny online w Biuletynie Informacji Publicznej ING PAN: https://www.bip.ing.pan.pl/ing/postepowania-w-sprawie/przewody-doktorskie/15949,Nadine-Joy-Kanik.html
Serdecznie zapraszamy na spotkanie wokół nowowydanej książki "Henryk Arctowski. W świecie myśli" autorstwa Katarzyny Dąbkowskiej i Dagmary Bożek. To pierwsza pełna biografia tego wybitnego polarnika i geofizyka, wydana po polsku i angielsku nakładem Wydawnictwa BoSz.
Spotkanie odbędzie się w sali Muzeum Geologicznego ING PAN w Krakowie w sobotę 25 stycznia 2025 r. o godz. 15:00 (ul. Senacka 3, Kraków).
W ramach spotkania przewidujemy prezentację ksiażki, rozmowę, opowieści i dyskusje.
Podczas spotkania będzie można nabyć książkę jak również uzyskać dedykację od autorek.
Więcej informacji o książce można znaleźć na stronie: https://henrykarctowski.com/ksiazka/
![]() | ![]() |
Henryk Arctowski, jeden z najznakomitszych naukowców w historii polskiej i światowej nauki, był geofizykiem, geologiem, oceanografem i podróżnikiem. Jego prace miały znaczący wpływ na rozwój nauk o Ziemi, zwłaszcza w dziedzinie badania Antarktyki. Ukończył studia na Uniwersytecie w Liège w Belgii, gdzie uzyskał stopień doktora. Arctowski był jednym z członków pierwszej belgijskiej ekspedycji naukowej na Antarktykę, dowodzonej przez Adriena de Gerlache'a. Podczas tej ekspedycji, która utknęła w lodach na ponad rok, Arctowski prowadził liczne badania meteorologiczne, geologiczne i oceanograficzne. Po powrocie z ekspedycji, Arctowski kontynuował swoje badania, publikując wiele prac naukowych. Specjalizował się w meteorologii, geologii i oceanografii. Pracował między innymi w obserwatoriach astronomicznych w Brukseli i Liège. W 1920 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku oraz w Carnegie Institution of Washington. Był również wykładowcą na Uniwersytecie Columbia. Za swoje osiągnięcia naukowe otrzymał wiele odznaczeń, w tym Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Jego imię nosi stacja polarna na Wyspie Króla Jerzego w Antarktyce - Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego. Henryk Arctowski zmarł 21 lutego 1958 roku w Waszyngtonie. (Wikipedia)
Autorki: