• Małopolska Noc Naukowców 30.09.2022 r. od 17:00 w Ośrodku Badawczym ING PAN w Krakowie

  Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzeń w Ośrodku Badawczym ING PAN w Krakowie, organizowanych w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców 2022.

  (Po kliknięciu w link należy w filtrze wybrać instytucję: Instytut Nauk Geologicznych PAN):

  zobacz więcej

 • "Rosyjskie środowisko naukowe wobec agresji na Ukrainę" - list Prof. Jana Środonia w Tygodniku Polskiej Akademii Umiejętności PAUza

  zobacz więcej

 • „Góra Świętego Mikołaja i historia w niej zaklęta”

  Zapraszamy do obejrzenia materiału przygotowanego przez telewizję włoską na temat wyprawy badawczej zorganizowanej przez międzynarodową grupę naukowców z różnych uniwersytetów we Włoszech, Tunezji i Kanady, jak również Polski reprezentowanej przez dr. Wiesławę Radmacher z ośrodka badawczego w Krakowie.

  Podczas wyprawy, która miała miejsce w sierpniu 2021, eksperci pobrali próby skalne w miejscu nieznanym dla świata, ale o międzynarodowym znaczeniu: Monte San Nicola (Góra Świętego Mikołaja) w południowej Sycylii, w pobliżu miasta Gela. Dziś jest to ląd, nieużytki, tzw. „zła ziemia” (wł. questi calanchi, hiszp. tierra mala), a miliony lat temu znajdowało się tam dno Morza Śródziemnego. Pokryci pyłem, z czekanami w dłoniach, naukowcy wspięli się do granicy neogen/czwartorzęd, żeby zbadać historię zmian klimatu Ziemi sprzed 2,6 milionów lat.

  https://www.rainews.it/tgr/sicilia/video/2021/09/sic-geologi-ricerca-butera-gela-clima-2c0784dc-c5ca-48f7-ba87-61b2286357a0.html  

  zobacz więcej

 • O stanie wojennym i o podziemnej Solidarności tworzonej przez naukowców w Krakowie.

  Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy z prof. dr hab. Janem Środoniem, dr. Tadeuszem Syryjczykiem i Zbigniewem Fijakiem, przeprowadzonej przez dr hab. Cecylię Kutę w ramach spotkań panelowych o historii Solidarności organizowanych przez krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

  Prof. dr hab. Jan Środoń to pracownik naukowy a także wieloletni kierownik krakowskiego ośrodka Instytutu Nauk Geologicznych PAN przy ul. Senackiej a w owym czasie także działacz KOR, członek Komitetu Założycielskiego NSZZ "Solidarność" Oddziału PAN w Krakowie, przewodniczący Sekcji Informacji NSZZ "Solidarność PAN w Krakowie. W okresie 1980-1981 prof. Środoń był założycielem i redaktorem naczelnym "Głosu PAN-u" a po 13 grudnia 1981 r. działaczem tajnych struktur "Solidarności".

  W materiale wysłuchac można wspomnień i licznych anegdot opowiadanych przez prof. Jana Środonia, związanych m. in. z krakowską placówką ING PAN przy ul. Senackiej 1, gdzie profesor wraz z koleżankami i kolegami współtworzyli jeden z istotnych ośrodków operacyjnych ówczesnego ruchu opozycyjnego przeciw komunizmowi.

  Strona IPN z biogramem działalności prof. Jana Srodonia w Solidarności.

  "Konspiratorzy z PAN" - Jan Środoń

  "Przystanek Historia" - opracowania IPN

  zobacz więcej

 • Małopolska Noc Naukowców 24.09.2021 r. od 15:00 w Ośrodku Badawczym ING PAN w Krakowie

  zobacz więcej