• Referat PTG w Ośrodku Badawczym w Krakowie w czwartek 20 czerwca 2024 r. o godz. 17:00

    Uprzejmie zapraszamy na referat w ramach posiedzenia Polskiego Towarzystwa Geologicznego w dniu 20 czerwca 2024 roku (czwartek) o godzinie 17.00 w auli Ośrodka Badawczego ING PAN w Krakowie przy ulicy Senackiej 1.

    Referat pt. Tectonic evolution of the Pannonian Basin from top to bottom wygłosi pan László Imre Fodor

    zobacz więcej

  • Niesłychana tyrania oraz inne postępki wielkiego księcia moskiewskiego (1566-1572)

    Z przyjemnością informujemy, że nakładem wydawnictwa "Universitas" w Krakowie ukazała się  „Niesłychana tyrania oraz inne postępki wielkiego księcia moskiewskiego...” (1566–1572). Relacja dla Pana Jana Chodkiewicza - autorstwa Johanna Taubego i Elerta Kruse, pod redakcją Tomasza Schoena i prof. Jana Środonia - pracownika naukowego Ośrodka ING PAN w Krakowie i jego wieloletniego kierownika, wraz z opracowaniem genealogii rodziny Taube przez prof. Środonia.

    "Niesłychana tyrania..." stanowi niezwykle interesującą lekturę - również w kontekście bieżących wydarzeń. Zdaniem krytyki książka "mówi o tym, jak stawała się i zmieniała przez wieki walcząca o swą tożsamość Europa żywych ludzi, jeszcze nie całkiem uformowana w narody, ale już określająca wybrany przez siebie prawno - etyczny ład" (Bohdan Cywiński, Rzeczpospolita Plus Minus z 8-9.06.2024 r., str. 24)  i "brzmi zadziwiająco aktualnie" (Wojciech Konończuk, Tygodnik Powszechny z 12-18.06.2024 r., str. 55).

    W dniu 14 czerwca 2024 r. w auli Ośrodka Badawczego ING PAN w Krakowie z przyjemnością gościliśmy na debacie wokół tego opracowania p. prof. Hieronima Gralę, p. dra Tomasza Ososińskiego wraz z p. prof. Janem Środoniem, p. Tomaszem Schoenem i wszystkimi zainteresowanymi gośćmi. Spotkanie poprowadził p. prof. Marek Ferenc a zorganizowało wydawnictwo Universitas.

     

    zobacz więcej

  • Referat PTG w Ośrodku Badawczym w Krakowie w czwartek 9 maja 2024 r. o godz. 17:00

    Uprzejmie zapraszamy na referat w ramach posiedzenia Polskiego Towarzystwa Geologicznego w dniu 9 maja 2024 roku (czwartek) o godzinie 17.00 w auli Ośrodka Badawczego ING PAN w Krakowie przy ulicy Senackiej 1. Referat wygłoszą Jan Barmuta, Lothar Ratschbacher, Asal Seyedi i Krzysztof Starzec pt. Interpretacja wyników AFT i obserwacji strukturalnych w kontekście wgłębnej budowy zachodniej części Karpat Zewnętrznych.

    zobacz więcej

  • Referat "Problem starszych zlodowaceń w Tatrach" w Ośrodku Badawczym ING PAN w Krakowie

    Serdecznie zapraszamy na referat pt. "Problem starszych zlodowaceń w Tatrach", który wygłoszą p. dr Jerzy Zasadni (AGH) i p. dr Piotr Kłapyta (UJ) w dn. 25 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w auli Ośrodka Badawczego ING PAN w Krakowie przy ul. Senackiej1.

     

    zobacz więcej

  • Wizyta pracowników Muzeum Geologicznego i Ośrodka ING PAN w Krakowie w Grotach Kryształowych w Wieliczce

    W dniu 23 stycznia 2023 r. grupa ok. 10. pracowników naukowych Ośrodka Badawczego ING PAN oraz Muzeum Geologicznego ING PAN w Krakowie miała okazję odwiedzić, celem przygotowania materiałów do nowej planowanej wystawy, znajdujący się w Kopalni Soli w Wieliczce rezerwat przyrody "Groty Kryształowe". Przepiękne kryształy halitu oraz towarzyszący kras solny został przez nas obejrzany i sfotografowany, co stanowi przyczynek do planowanej w Muzeum Geologicznym wystawy o tym niezwykłym miejscu.

    Warto podkreślić, że niezwykły okaz kryształu halitu pochodzący z Kryształowych Grot, dostępny dla zwiedzających, znajduje się w naszym Muzeum Geologicznym przy ul. Senackiej 3 w Krakowie. O jego historii można dowiedzieć się odwiedzając nasze Muzeum!

    Serdecznie dziękujemy Pracownikom Kopalni Soli Wieliczka S.A. za pomoc i zorganizowanie tej niezwykłej wyprawy :-)

    zobacz więcej