Serdecznie zapraszamy na 28. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w dniu 10 maja 2025 (sobota) w godz. 11.00 - 20.00 na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie.
Naukowcy z Instytutu Nauk Geologicznych PAN w ramach GeoPlanet – Centrum Badań Ziemi i Planet - będą uczestniczyć w tym wydarzeniu (stanowisko E7 - Strefa Przyszłości).
Centrum zrzesza pięć instytutów Polskiej Akademii Nauk: Instytut Geofizyki PAN, Instytut Nauk Geologicznych PAN, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Oceanologii PAN oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN.
Z dumą informujemy, że prof. dr hab. Jan Środoń, zatrudniony w ING PAN jako profesor w Ośrodku ING PAN w Krakowie, otrzymał za całokształt kariery tytuł "Wybitnie Klasyfikowanego Naukowca" 2024 według ScholarGPS, w uznaniu imponującej liczby publikacji, wysokiego wpływuj pracy oraz jakości wkładu naukowego. Sprawiły one, że prof. Środoń znalazł się wg Scholar GPS w gronie 0,05% najlepszych naukowców na świecie według najnowszego rankingu za 2024 r. - na szóstym miejscu na świecie w specjalności minerałów ilastych a także jako trzeci spośród tak wyróżnionych naukowców, publikujących w swojej specjalności z afiliacją Polskiej Akademii Nauk i jej instytutów.
Serdecznie gratulujemy!
ScholarGPS oferuje ilościowe rankingi wszystkich naukowców, instytucji badawczych, uniwersytetów i programów akademickich na świecie. Rankingi obejmują 14 szerokich dziedzin (np. medycyna, inżynieria, nauki humanistyczne), 177 dyscyplin (np. chirurgia, informatyka, historia) oraz ponad 350 000 specjalizacji (np. nowotwory, sztuczna inteligencja, etyka). Oparte są one na unikalnej metodyce uwzględniającej produktywność naukową (liczba publikacji), wpływ (cytowania) i jakość (indeks H), zapewniając obiektywne i niezależne wyniki bez subiektywnych ocen. Poza rankingami ScholarGPS udostępnia również szczegółowe profile ponad 30 milionów naukowców i 120 tysięcy instytucji badawczych, w tym ponad 24 tysięcy uczelni w ponad 200 krajach. Platforma ta jest zarządzana przez Meta Analytics LLC.
>>Link do profilu prof. dr. hab. Jana Środonia w platformie ScholarGPS<<
W dniu 11 marca odbyła się pierwsza integracyjna wycieczka doktorantów GeoPlanet do słynnej kopalni permskich soli w Kłodawie.
Uczestnicy mogli prześledzić kolejne poziomy (cechsztyńskie cyklotemy) solne, począwszy od starszych soli sodowych (halit) przez coraz to młodsze ogniwa soli potasowo-magnezowych (m.in. sylvin, KCl; carnallit, KMgCl3•6H2O) wraz z tnącymi je epigenetycznymi żyłami polihalitu, K2Ca2Mg(SO4)•2H2O, i anhydrytu (CaSO4). Sporą atrakcją był pozysk niebieskiego halitu, który zawdzięcza swoją barwę m.in. inkluzjom siarkowodoru. Po obejrzeniu tzw. soli anielskiej (halit włóknisty) w skale zubrowej i zabytkowego stanowiska najmłodszych soli K-Mg, wycieczka zakończyła się w reprezentatywnej podziemnej hali koncertowej.
Zapraszamy do zobaczenia zdjęć z tego wyjazdu.
Informujemy, że firma PE Limited przyznała Instytutowi Nauk Geologicznych PAN przedłużenie 10 licencji akademickich na oprogramowanie MOVE v. 2024 w formie darowizny o wartości 1 928 384,01 GBP. Oprogramowanie będzie używane w projektach doktoranckich oraz zadaniach statutowych realizowanych w Instytucie Nauk Geologicznych PAN.
Firma PE Limited (Petex) została założona w 1990 r. w Edynburgu (Wielka Brytania) i posiada szerokie doświadczenie w rozwijaniu oprogramowania dedykowanego dla przemysłu naftowego, jak i w dziedzinie inżynierii naftowej. Oprogramowanie MOVE stanowi narzędzie dla integracji i interpretacji danych geologicznych I geofizycznych, konstrukcji przekrojów geologicznych, budowania modeli przestrzennych ośrodka skalnego, restoracji geologicznej, modelowania geomechanicznego, modelowania szczelinowatości, modelowania dynamiki uskoków, analizy naprężeń, i modelowań sedymentologicznych. Więcej informacji o PE Limited znajduje się na stronie producenta: https://www.petex.com/products/move-suite/