• Jedenastu naukowców z Polski, w tym Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk, wyruszyło w pierwszy polski rejs badawczy na obszar Grzbietu Śródatlantyckiego

  Rejs jest organizowany przez Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB). Głównym celem ekspedycji jest regionalne rozpoznanie odcinka 26-33°N Grzbietu Śródatlantyckiego (polski obszar licencyjny Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego przy ONZ) poprzez pozyskanie danych dotyczących dna morskiego oraz danych z kolumny wody. W oparciu o pozyskane dane wytypowane zostaną obszary perspektywiczne dla wystąpień aktywności hydrotermalnej  i związanych z nimi wytrąceniami polimetalicznych siarczków masywnych (SMS), które będą szczegółowo badane w następnych rejsach.

  Więcej informacji można znaleźć pod linkiem:
  https://www.pgi.gov.pl/aktualnosci/display/13828-rozpoczela-sie-pierwsza-polska-wyprawa-w-rejon-grzbietu-srodatlantyckiego.html

   

  zobacz więcej

 • Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej GeoPlanet 2022/2023

  zobacz więcej

 • 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik ponownie otwarty dla publiczności

  25 edycja wydarzenia poświęcona WODZIE odbyła się 21 maja 2022 r. na terenie Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

  Instytut Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk od wielu lat jest obecny podczas tego niezwykłego wydarzenia, którego niekwestionowaną bohaterką jest nauka. W bieżącym roku nie mogło być inaczej, szczególnie, że po dwóch latach powróciliśmy do bezpośredniego kontaktu z publicznością. Występowaliśmy z Instytutem Geofizyki PAN oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN w ramach Centrum GEOPLANET. Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji, konkursów, nagród oraz wyjątkową możliwość kontaktu z naukowcami, którzy starali się znaleźć i udzielić odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania. Zwiedzający po raz kolejny nie zawiedli i tłumnie odwiedzali nasze stoiska. Dziękujemy i do zobaczenia!

   

  Stoisko ING PAN, fot. DP

  Stoisko Instytutu Nauk Geologicznych PAN pt. „Hydrogeologia i zdrowie”, fot. DP

   

  Slajd na tv 'Woda na ziemi jest w ciągłym ruchu', fot. DP

  Stoisko Instytutu Geofizyki PAN, slajd na TV pt. „Woda na ziemi jest w ciągłym ruchu”, fot. DP

   

  Gry i zagadki oraz konkursy z nagrodami na stoisku Instytutu Geofizyki PAN, fot. DP

  Gry i zabawy oraz konkursy z nagrodami na stoisku Instytutu Geofizyki PAN, fot. DP

   

  W trakcie pokazu CBK PAN, fot. DP

  W trakcie pokazu Centrum Badań Kosmicznych PAN, fot. DP

   

  Stoisko Instytutu Nauk Geologicznych PAN pt. „Życie w kropli wody”, fot. EG

   

  Wywiad dla Polskiego Radia na stoisku Instytutu Nauk Geologicznych PAN, fot. EG

  zobacz więcej

 • OŚWIADCZENIA I INFORMACJE W ZWIĄZKU Z AGRESJĄ ROSJI NA UKRAINĘ

   

   

  Oświadczenie:

  W związku z agresją zbrojną Rosji na Ukrainę i brutalnym złamaniem umów międzynarodowych oraz standardów obowiązujących w cywilizowanym świecie, polskie środowisko akademickie stanowczo potępia napaść na naszego sąsiada i używanie wobec niego przemocy.


  Wyrażamy pełną solidarność z całym narodem ukraińskim i poparcie dla Ukrainy jako suwerennego państwa, oraz deklarujemy wszelką możliwą pomoc w tych ciężkich chwilach. Jednocześnie apelujemy do władz Ministerstwa Edukacji i Nauki o uruchomienie we współpracy z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej specjalnych środków, w tym prawnych, na wsparcie dla ukraińskich naukowców, doktorantów i studentów, którzy wyrażą chęć kontynuowania swojej działalności w polskich uczelniach.


  Polskie środowisko akademickie będzie jeszcze bardziej intensyfikować i rozwijać współpracę we wszelkich postaciach z naszymi ukraińskimi partnerami akademickimi.

  Na zdjęciu: prof. Jan Środoń podczas manifestacji 24.02.2022 r. w Krakowie:

   

   

  zobacz więcej

 • Prof. dr hab. Teresa Madeyska członkiem czynnym PAU

  Z przyjemnością informujemy, że pani prof. dr hab. Teresa Madeyska - emerytowana profesor w ING PAN i dyrektor Instytutu Nauk Geologicznych PAN w latach 2000-2007, specjalistka geologii czwartorzędu - została wybrana przez Walne Zgromadzenie Polskiej Akademii Umiejetności w Krakowie na członka czynnego PAU.

  Dotychczas prof. Teresa Madeyska była członkiem korespondedntem PAU (od 2004 r.), w Komisji Paleogeografii Czwartorzędu PAU.

  Pani Profesor serdecznie gratulujemy.

   

  zobacz więcej