• Honorowe członkostwo Polskiego Towarzystwa Mineralogicznego dla prof. dr hab. Ewy Słaby

    Z przyjemnością informujemy, że profesor ING PAN i dyrektor naszego instytutu w latach 2016-2023, pani prof. dr hab. Ewa Słaby, w dn. 10 grudnia 2024 r. otrzymała godność członka honorowego Polskiego Towarzystwa Mineralogicznego.

    Ten zaszczytny tytuł otrzymała Pani Profesor Ewa Słaby w uznaniu za wieloletni wkład w działalność Towarzystwa (m.in. wiceprzewodnicząca PTMin. 2002-12; wiceprzewodnicząca Komitetu Nauk Mineralogicznych PAN 2007-16; przewodnicząca Komitetu Nauk Mineralogicznych PAN 2016-20), promowanie polskiej mineralogii na arenie międzynarodowej (m.in. jako prezydent 2020-24 i wiceprezydent 2016-2020 EMU (European Mineralogical Union).

    Serdecznie gratulujemy Pani Profesor!

    Wręczenie tytułu na zgromadzeniu ogólnym PTMin w Klubie Profesora AGH w Krakowie:

    Adres okolicznościowy:

    Treść adresu:

    Z NAJLEPSZYMI ŻYCZENIAMI

    DLA SZANOWNEJ PANI
    Ewy Słaby

    Która swoją najznakomitszą wiedzą i pracą przyczyniła się do oświetlenia oraz wzbogacenia mineralogii,
    Która jako najwybitniejsza nauczycielka uczniów i studentów, którzy poświęcili się mineralogii, zasłużyła się ich doskonałym wykształceniem,
    Której dzieło i wysiłek doprowadziły również do tego, że dyscyplina mineralogii wśród Polaków rozkwitła naukowo.

    TYTUŁ HONOROWY

    Towarzyszkę honorową wraz z godnością i przywilejami
    nadajemy niniejszym pismem, które pragniemy potwierdzić i ogłosić.

    Wydano w Krakowie, dnia 10 grudnia 2024 roku.

    Przewodniczący Towarzystwa Mineralogów Polskich"

    zobacz więcej

  • Dr Anna Gumsley laureatką Nagrody Naukowej im. Ignacego Domeyki w zakresie geologii i mineralogii w roku 2024

    Z dumą informujemy, że pani dr Anna Gumsley z Ośrodka Badadawczego ING PAN w Krakowie została laureatką tegorocznej Nagrody im. Ignacego Domeyki Wydziału III PAN.

    Serdecznie gratulujemy!

    Z uzasadnienia nagrody: Działalność naukowa laureatki skupia się na zastosowaniu nowoczesnych metod obrazowania i analizy chemicznej minerałów akcesorycznych z granitoidów, wspartych badaniami terenowymi, petrologicznymi i geochemicznymi całej skały. Wyniki umożliwiają rozpoznanie procesów magmowych i post-magmowych (metamorficznych i hydrotermalnych) oraz określenie ich czasu bezwzględnego (datowania U-Pb). Przedmiot wyróżnienia stanowią prace laureatki dotyczące paleozoicznej i mezozoicznej ewolucji obszaru Strandża (SE Bułgaria/NW Turcja). Skały granitoidowe są głównym komponentem skorupy kontynentalnej, dlatego ich znaczenie jest kluczowe dla zrozumienia procesów formujących Ziemie, np. górotwórczych, w tym przypadku dotyczących południowo-wschodniej części Orogenu Waryscyjskiego. Opublikowane prace przedstawiają nie tylko rozwiązania problemów o skali lokalnej, ale też regionalnej i globalnej oraz naturze metodologicznej.

    >>Link do informacji na oficjalnej stronie Polskiej Akademii Nauk<<

    zobacz więcej

  • Sprawozdanie z wizyty naszego pracownika (prof. ING PAN Łukasza Kruszewskiego) w Universitas Diponegoro (Indonezja)

    Krótkie sprawozdanie z wizyty naszego pracownika (prof. ING PAN Łukasza Kruszewskiego) w Universitas Diponegoro (Indonezja)

    Wizytacja, w okresie 1-18 sierpnia 2024, była kolejnym etapem rozpoczętej niedawno - dzięki działalności naukowej dr Marty Wojewódki-Przybył - współpracy badawczej między ING PAN a Universitas Diponegoro (UNDIP) w Semarangu (Jawa Środkowa), w ramach memorandum podpisanego z przestawicielką UNDIP, prof. Tri Retnaningsih Soeprobowati (Fakultas Sains dan Matematika, FSM, oraz Cluster for Paleolimnology, CPalim).
    Na wizytę składały się:
    - wykłady naszego pracownika dotyczące potencjału mineralogii i geochemii w badaniach (paleo)limnologicznych (FSM; School of Postgraduate Studies)
    - szkolenia z zakresu jakościowej i ilościowej analizy mineralogicznej (PXRD / Rietveld, oprogramowanie TOPAS) oraz analizy gazów (prezentacja przenośnego systemu GASMET DX4000 oraz programu Calcmet)
    - konsultacje ze studentami realizującymi rozmaite tematy limnologiczne i biologiczne/środowiskowe (w tym udział w obronie pracy magisterskiej) głównie w zakresie publikowania oraz dyskusji wyników
    - prac terenowych (kilkudniowe badania starorzeczy w rejonie Kota Palangkaraya, Borneo Środkowe, we współpracy z przedstawicielami Universitas Palangkaraya, UPR; badania jeziora Rawa Pening, Jawa Środkowa), w tym zastosowania nowatorskiej metodologii badań emisji gazowych
    - wykład na seminarium w UPR
    - udział (krótkie przemówienie) w Inauguracji Nowoprzyjętych Studentów
    - spotkanie z geologamii z UNDIP i rozeznanie w ich bieżących problemach badawczych (m.in. prezentacja możliwości aparaturowych i dostępu do badań w Polsce)
    - dyskusje z botanikami z UNDIP w kontekście wspólnych badań (m.in. realizacja tematu botanicznych indykatorów środowisk węglowych; zastosowanie pedomineralogii w badaniach botanicznych).

    Naturalną kontynuacją wizyty był wykład pt. "Pit lake from mining and the solution", w dniu 02.09.2024, poprzez Zoom.

    zobacz więcej

  • Wizytacja prof. ING PAN Łukasza Kruszewskiego na Universitas Diponegoro w Indonezji

    Z przyjemnością informujemy, że w ramach kontynuacji dalekosiężnej współpracy z Universitas Diponegoro (UNDIP, Semarang, Jawa Środkowa, Indonezja; podpisane memorandum), zapoczątkowanej przed dr Martę Wojewódkę-Przybył, nasz pracownik, dr hab. Łukasz Kruszewski prof. ING PAN został zaproszony przez reprezentującą stronę indonezyjską Tri R. Soepeobowati na wizytację (visiting professor). W ramach wizyty przewidywane są wykłady i konsultacje dla studentów, szkolenie z rentgenodyfrakcyjnej fazowej analizy ilościowej i jakościowej oraz analizy gazów środowiskowych, a także udział w badaniach terenowych osadów jeziornych i przygotowywanie publikacji.

    zobacz więcej

  • Projekt imitacji misji marsjańskiej z Kołem Naukowym Geofizyki Wydziału Fizyki UW

    Informujemy, że na przełomie kwietnia i maja br. na zapożarowanej hałdzie KWK "Powstańców Śląskich" w Bytomiu studenckie Koło Naukowe Geofizyki (Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego), we współpracy m.in. z profesorem ING PAN dr. hab. Łukaszem Kruszewskim (koordynator geologiczny) przeprowadziło 10-dniowy projekt imitacji misji marsjańskiej. Jego głównym celem było zmierzenie odchyleń pola magnetycznego Ziemi, ze względu na tworzące się na hałdzie minerały pirometamorficzne o właściwościach wybitnie ferri/ferromagnetycznych. W istocie, jest to realizacja idei węglowych hałd pogórniczych jako ziemskiego analogu Marsa.

    Więcej: 

    zobacz więcej