• ING PAN otrzymał przedłużenie 10 rocznych licencji akademickich na oprogramowanie MOVE firmy PE Limited

    Informujemy, że firma PE Limited przyznała Instytutowi Nauk Geologicznych PAN przedłużenie 10 licencji akademickich na oprogramowanie MOVE v. 2024 w formie darowizny o wartości 1 928 384,01 GBP. Oprogramowanie będzie używane w projektach doktoranckich oraz zadaniach statutowych realizowanych w Instytucie Nauk Geologicznych PAN.

    Firma PE Limited (Petex) została założona w 1990 r. w Edynburgu (Wielka Brytania) i posiada szerokie doświadczenie w rozwijaniu oprogramowania dedykowanego dla przemysłu naftowego, jak i w dziedzinie inżynierii naftowej. Oprogramowanie MOVE stanowi narzędzie dla integracji i interpretacji danych geologicznych I geofizycznych, konstrukcji przekrojów geologicznych, budowania modeli przestrzennych ośrodka skalnego, restoracji geologicznej, modelowania geomechanicznego, modelowania szczelinowatości, modelowania dynamiki uskoków, analizy naprężeń, i modelowań sedymentologicznych. Więcej informacji o PE Limited znajduje się na stronie producenta: https://www.petex.com/products/move-suite/

    zobacz więcej

  • Wesołych Świąt

     

     

     

     

    zobacz więcej

  • Honorowe członkostwo Polskiego Towarzystwa Mineralogicznego dla prof. dr hab. Ewy Słaby

    Z przyjemnością informujemy, że profesor ING PAN i dyrektor naszego instytutu w latach 2016-2023, pani prof. dr hab. Ewa Słaby, w dn. 10 grudnia 2024 r. otrzymała godność członka honorowego Polskiego Towarzystwa Mineralogicznego.

    Ten zaszczytny tytuł otrzymała Pani Profesor Ewa Słaby w uznaniu za wieloletni wkład w działalność Towarzystwa (m.in. wiceprzewodnicząca PTMin. 2002-12; wiceprzewodnicząca Komitetu Nauk Mineralogicznych PAN 2007-16; przewodnicząca Komitetu Nauk Mineralogicznych PAN 2016-20), promowanie polskiej mineralogii na arenie międzynarodowej (m.in. jako prezydent 2020-24 i wiceprezydent 2016-2020 EMU (European Mineralogical Union).

    Serdecznie gratulujemy Pani Profesor!

    Wręczenie tytułu na zgromadzeniu ogólnym PTMin w Klubie Profesora AGH w Krakowie:

    Adres okolicznościowy:

    Treść adresu:

    Z NAJLEPSZYMI ŻYCZENIAMI

    DLA SZANOWNEJ PANI
    Ewy Słaby

    Która swoją najznakomitszą wiedzą i pracą przyczyniła się do oświetlenia oraz wzbogacenia mineralogii,
    Która jako najwybitniejsza nauczycielka uczniów i studentów, którzy poświęcili się mineralogii, zasłużyła się ich doskonałym wykształceniem,
    Której dzieło i wysiłek doprowadziły również do tego, że dyscyplina mineralogii wśród Polaków rozkwitła naukowo.

    TYTUŁ HONOROWY

    Towarzyszkę honorową wraz z godnością i przywilejami
    nadajemy niniejszym pismem, które pragniemy potwierdzić i ogłosić.

    Wydano w Krakowie, dnia 10 grudnia 2024 roku.

    Przewodniczący Towarzystwa Mineralogów Polskich"

    zobacz więcej

  • Dr Anna Gumsley laureatką Nagrody Naukowej im. Ignacego Domeyki w zakresie geologii i mineralogii w roku 2024

    Z dumą informujemy, że pani dr Anna Gumsley z Ośrodka Badadawczego ING PAN w Krakowie została laureatką tegorocznej Nagrody im. Ignacego Domeyki Wydziału III PAN.

    Serdecznie gratulujemy!

    Z uzasadnienia nagrody: Działalność naukowa laureatki skupia się na zastosowaniu nowoczesnych metod obrazowania i analizy chemicznej minerałów akcesorycznych z granitoidów, wspartych badaniami terenowymi, petrologicznymi i geochemicznymi całej skały. Wyniki umożliwiają rozpoznanie procesów magmowych i post-magmowych (metamorficznych i hydrotermalnych) oraz określenie ich czasu bezwzględnego (datowania U-Pb). Przedmiot wyróżnienia stanowią prace laureatki dotyczące paleozoicznej i mezozoicznej ewolucji obszaru Strandża (SE Bułgaria/NW Turcja). Skały granitoidowe są głównym komponentem skorupy kontynentalnej, dlatego ich znaczenie jest kluczowe dla zrozumienia procesów formujących Ziemie, np. górotwórczych, w tym przypadku dotyczących południowo-wschodniej części Orogenu Waryscyjskiego. Opublikowane prace przedstawiają nie tylko rozwiązania problemów o skali lokalnej, ale też regionalnej i globalnej oraz naturze metodologicznej.

    >>Link do informacji na oficjalnej stronie Polskiej Akademii Nauk<<

    zobacz więcej

  • Sprawozdanie z wizyty naszego pracownika (prof. ING PAN Łukasza Kruszewskiego) w Universitas Diponegoro (Indonezja)

    Krótkie sprawozdanie z wizyty naszego pracownika (prof. ING PAN Łukasza Kruszewskiego) w Universitas Diponegoro (Indonezja)

    Wizytacja, w okresie 1-18 sierpnia 2024, była kolejnym etapem rozpoczętej niedawno - dzięki działalności naukowej dr Marty Wojewódki-Przybył - współpracy badawczej między ING PAN a Universitas Diponegoro (UNDIP) w Semarangu (Jawa Środkowa), w ramach memorandum podpisanego z przestawicielką UNDIP, prof. Tri Retnaningsih Soeprobowati (Fakultas Sains dan Matematika, FSM, oraz Cluster for Paleolimnology, CPalim).
    Na wizytę składały się:
    - wykłady naszego pracownika dotyczące potencjału mineralogii i geochemii w badaniach (paleo)limnologicznych (FSM; School of Postgraduate Studies)
    - szkolenia z zakresu jakościowej i ilościowej analizy mineralogicznej (PXRD / Rietveld, oprogramowanie TOPAS) oraz analizy gazów (prezentacja przenośnego systemu GASMET DX4000 oraz programu Calcmet)
    - konsultacje ze studentami realizującymi rozmaite tematy limnologiczne i biologiczne/środowiskowe (w tym udział w obronie pracy magisterskiej) głównie w zakresie publikowania oraz dyskusji wyników
    - prac terenowych (kilkudniowe badania starorzeczy w rejonie Kota Palangkaraya, Borneo Środkowe, we współpracy z przedstawicielami Universitas Palangkaraya, UPR; badania jeziora Rawa Pening, Jawa Środkowa), w tym zastosowania nowatorskiej metodologii badań emisji gazowych
    - wykład na seminarium w UPR
    - udział (krótkie przemówienie) w Inauguracji Nowoprzyjętych Studentów
    - spotkanie z geologamii z UNDIP i rozeznanie w ich bieżących problemach badawczych (m.in. prezentacja możliwości aparaturowych i dostępu do badań w Polsce)
    - dyskusje z botanikami z UNDIP w kontekście wspólnych badań (m.in. realizacja tematu botanicznych indykatorów środowisk węglowych; zastosowanie pedomineralogii w badaniach botanicznych).

    Naturalną kontynuacją wizyty był wykład pt. "Pit lake from mining and the solution", w dniu 02.09.2024, poprzez Zoom.

    zobacz więcej