• Noc Muzeów 2023 w Muzeum Geologicznym ING PAN w Krakowie

    W tegorocznej Nocy Muzeów w Krakowie jak zawsze wzięło udział Muzeum Geologiczne ING PAN wraz z naukowcami Ośrodka Badawczego ING PAN w Krakowie. Z  przyjemnością odnotowaliśmy wysokie zainteresowanie Krakowian i turystów wiedzą z zakresu nauk o Ziemi, warsztatami dla dzieci i dorosłych oraz czasowymi wystawami zorganizowanymi w muzeum specjalnie z tej okazji.

    Podczas Nocy Muzeów zwiedzający mogli podziwiać wystawę stałą, kolekcję meterorytów, dowiedzieć się o roślinności sprzed ponad 150. milionów lat a także poznać historię Muzeum Polowego ("Muzeum w plecaku"), stworzonego przez Jarosława Sagana w czasie II wojny światowej, gdy walczył w Armii Andersa.

    Serdecznie dziękujemy Państwu za zainteresowanie wydarzeniami w naszym Muzeum!

     

    Wydarzenie przygotował zespół w składzie:

    Michał Banaś, Paweł Ciepiela, Jan Goleń, Agata Jarzynka, Izabela Kocjan, Bogumiła Prytko, Tomasz Siwecki, Anna Zagórska, Krzysztof Zagórski.

    zobacz więcej

  • Referat w Ośrodku Badawczym ING PAN w Krakowie wygłosi prof. Martin J. Head oraz naukowcy ING PAN

    Uprzejmie zapraszamy w dn. 15.05.2023 r. o godz. 13:00 na referat pt. "GELSTRAT, an international research program on the Neogene-Quartenary boundary at its type locality, Monte San Nicola, Sicily, Italy" w sali wykładowej Ośrodka Badawczego ING PAN w Krakowie.

    zobacz więcej

  • Małopolska Noc Naukowców 30.09.2022 r. od 17:00 w Ośrodku Badawczym ING PAN w Krakowie

    Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzeń w Ośrodku Badawczym ING PAN w Krakowie, organizowanych w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców 2022.

    (Po kliknięciu w link należy w filtrze wybrać instytucję: Instytut Nauk Geologicznych PAN):

    zobacz więcej

  • "Rosyjskie środowisko naukowe wobec agresji na Ukrainę" - list Prof. Jana Środonia w Tygodniku Polskiej Akademii Umiejętności PAUza

    zobacz więcej

  • „Góra Świętego Mikołaja i historia w niej zaklęta”

    Zapraszamy do obejrzenia materiału przygotowanego przez telewizję włoską na temat wyprawy badawczej zorganizowanej przez międzynarodową grupę naukowców z różnych uniwersytetów we Włoszech, Tunezji i Kanady, jak również Polski reprezentowanej przez dr. Wiesławę Radmacher z ośrodka badawczego w Krakowie.

    Podczas wyprawy, która miała miejsce w sierpniu 2021, eksperci pobrali próby skalne w miejscu nieznanym dla świata, ale o międzynarodowym znaczeniu: Monte San Nicola (Góra Świętego Mikołaja) w południowej Sycylii, w pobliżu miasta Gela. Dziś jest to ląd, nieużytki, tzw. „zła ziemia” (wł. questi calanchi, hiszp. tierra mala), a miliony lat temu znajdowało się tam dno Morza Śródziemnego. Pokryci pyłem, z czekanami w dłoniach, naukowcy wspięli się do granicy neogen/czwartorzęd, żeby zbadać historię zmian klimatu Ziemi sprzed 2,6 milionów lat.

    https://www.rainews.it/tgr/sicilia/video/2021/09/sic-geologi-ricerca-butera-gela-clima-2c0784dc-c5ca-48f7-ba87-61b2286357a0.html  

    zobacz więcej