• „Góra Świętego Mikołaja i historia w niej zaklęta”

    Zapraszamy do obejrzenia materiału przygotowanego przez telewizję włoską na temat wyprawy badawczej zorganizowanej przez międzynarodową grupę naukowców z różnych uniwersytetów we Włoszech, Tunezji i Kanady, jak również Polski reprezentowanej przez dr. Wiesławę Radmacher z ośrodka badawczego w Krakowie.

    Podczas wyprawy, która miała miejsce w sierpniu 2021, eksperci pobrali próby skalne w miejscu nieznanym dla świata, ale o międzynarodowym znaczeniu: Monte San Nicola (Góra Świętego Mikołaja) w południowej Sycylii, w pobliżu miasta Gela. Dziś jest to ląd, nieużytki, tzw. „zła ziemia” (wł. questi calanchi, hiszp. tierra mala), a miliony lat temu znajdowało się tam dno Morza Śródziemnego. Pokryci pyłem, z czekanami w dłoniach, naukowcy wspięli się do granicy neogen/czwartorzęd, żeby zbadać historię zmian klimatu Ziemi sprzed 2,6 milionów lat.

    https://www.rainews.it/tgr/sicilia/video/2021/09/sic-geologi-ricerca-butera-gela-clima-2c0784dc-c5ca-48f7-ba87-61b2286357a0.html  

    zobacz więcej

  • O stanie wojennym i o podziemnej Solidarności tworzonej przez naukowców w Krakowie.

    Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy z prof. dr hab. Janem Środoniem, dr. Tadeuszem Syryjczykiem i Zbigniewem Fijakiem, przeprowadzonej przez dr hab. Cecylię Kutę w ramach spotkań panelowych o historii Solidarności organizowanych przez krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

    Prof. dr hab. Jan Środoń to pracownik naukowy a także wieloletni kierownik krakowskiego ośrodka Instytutu Nauk Geologicznych PAN przy ul. Senackiej a w owym czasie także działacz KOR, członek Komitetu Założycielskiego NSZZ "Solidarność" Oddziału PAN w Krakowie, przewodniczący Sekcji Informacji NSZZ "Solidarność PAN w Krakowie. W okresie 1980-1981 prof. Środoń był założycielem i redaktorem naczelnym "Głosu PAN-u" a po 13 grudnia 1981 r. działaczem tajnych struktur "Solidarności".

    W materiale wysłuchac można wspomnień i licznych anegdot opowiadanych przez prof. Jana Środonia, związanych m. in. z krakowską placówką ING PAN przy ul. Senackiej 1, gdzie profesor wraz z koleżankami i kolegami współtworzyli jeden z istotnych ośrodków operacyjnych ówczesnego ruchu opozycyjnego przeciw komunizmowi.

    Strona IPN z biogramem działalności prof. Jana Srodonia w Solidarności.

    "Konspiratorzy z PAN" - Jan Środoń

    "Przystanek Historia" - opracowania IPN

    zobacz więcej

  • Małopolska Noc Naukowców 24.09.2021 r. od 15:00 w Ośrodku Badawczym ING PAN w Krakowie

    zobacz więcej

  • Noc Muzeów 2021 w Muzeum Geologicznym ING PAN Krakowie

    Uprzejmie zapraszamy w piątek 21 maja na Noc Muzeów 2021 w naszym Muzeum. Noc Muzeów w Krakowie tym razem odbywa się w dzień – u nas w godzinach 12.00 – 20.00. W programie dwie ekspozycje specjalne: "Mieszkańcy Bursztynowej Komnaty" oraz "Gwiazdki z nieba".
    Dodatkowo o godz. 17.00 i 19.00 – omówienie wystawy stałej „Budowa geologiczna obszaru krakowskiego”

    Czekamy na Państwa!

    zobacz więcej

  • Referat pracowników Ośrodka Badawczego ING PAN w Krakowie

    Uprzejmie zapraszamy na referat w dn. 15.04.2021 r. o godz. 17:00 pt. „Tropami zaginionego lądu Halii: terran złożony i we flisz karpacki obrócony” autorstwa dr. Mariusza Paszkowskiego, dr. hab. Artura Kędziora i dr. Mateusza Mikołajczaka, w ramach posiedzeń naukowych Polskiego Towarzystwa Geologicznego.

    zobacz więcej