W marcowym oraz kwietniowym wydaniu miesięcznika Dzikie Życie można przeczytać artykuły dr inż. Małgorzaty Lempart-Drozd: "Antropocen- epoka geochronologiczna czy tylko krótkie zdarzenie? Jak geolodzy decydują o losach świata" (marzec) oraz „Szkiełkiem, okiem czy sercem? Naukowcy o mikroplastiku” (kwieceń). Zapraszamy do lektury, czasopismo jest dostępne on-line https://dzikiezycie.pl/.
Serdecznie zapraszamy do lektury interesującego wywiadu z naukowcem ING PAN: dr. hab. Łukaszem Kruszewskim.
Uprzejmie zapraszamy do przeczytania ciekawego wywiadu z naukowcem ING PAN, dr. hab. Łukaszem Kruszewskim, zamieszczonego na portalu gazeta.pl. Prof. ING PAN Łukasz Kruszewski opowiedział o ryzykach i zagrożeniach a także potencjalnych korzyściach wynikających z poszukiwań w obszarze zwałowisk pogórniczych.
Link:
Sedrecznie zapraszamy do przeczytania w Focus.pl wywiadu o środowiskowych badaniach geologicznych i zjawiskach zachodzących w hałdach - antropogenicznych utworach geomorfologicznych - z badaczem tych zjawisk, dr. hab. Łukaszem Kruszewskim, profesorem Instytutu Nauk Geologicznych PAN - pt. "Płonące hałdy jak wulkany. “Wybuchowo” potrafi być także w Polsce.", autorstwa Jakuba Zygmunta.
Link:
Czy wulkan Fagradalsfjall jeszcze długo będzie aktywny? Jak przewidzieć erupcje wulkaniczne oraz ich intensywność? O tych i podobnych zagadnieniach nt. wulkanu Fagradalsfjall oraz o zjawiskach wulkanicznych i ich geologicznych przyczynach opowiadała 3 kwietnia 2021 r. słuchaczom Dyrektor Instytutu Nauk Geologicznych PAN - prof. dr hab. Ewa Słaby - w audycji Poranek Radia TOK FM Weekend.
Zapraszamy do wysłuchania podcastu.
Na zdjęciu poniżej erupcja w dolinie Geldingadalir na Islandii w dn. 24 marca 2021 r. (źródło)