Dlaczego islandzki wulkan w masywie Fagradalsfjall jest teraz spokojniejszy niż sycylijska Etna? Zapraszamy do lektury wywiadu Polskiej Agencji Prasowej z prof. dr hab. Ewą Słaby - dyrektorem Instytutu Nauk Geologicznych PAN - zajmującą się w pracy naukowej m. in. procesami wulkanicznymi i magmowymi. W rozmowie wyjaśniane są przyczyny i przebieg zjawisk erupcji wulkanicznych a także oceniona możliwość prognozowania i kontrolowania erupcji wulkanicznych. Polecamy (link):
Na zdjęciu poniżej wypływ lawowy w dolinie Geldingadalur (przy wulkanie Fagradalsfjall na Islandii) w dn. 22 marca 2021 r. (źródło).
W ciągu ostatniego miesiąca obserwujemy na świecie erupcje wulkanów: m. in. Fagradalsfjall na Islandii, Etny na Sycylii czy Pacaya w Gwatemali. Te zjawiska geologiczne wyjaśniała w wywiadzie dla Radia Wnet Dyrektor ING PAN - prof. dr hab. Ewa Słaby, naukowo zajmująca się m. in. procesami magmowo-wulkanicznymi. Zapraszamy do lektury artykułu pod tym odnośnikiem.
Poniżej możliwość wysłuchania bezpośrednio wywiadu z prof. Ewą Słaby.
Otwornice to jednokomórkowce, których skorupki przybierać mogą niezwykle wymyślne kształty. O tych stworzeniach opowiadał PAP "Nauka w Polsce" dr hab. Jarosław Tyszka, prof. ING PAN, szef Zespołu Modelowania Biogeosystemu w Ośrodku Badawczym ING PAN w Krakowie. Przypominamy ten wywiad i zapraszamy do lektury:
Polecamy również film "Tajemnicze mistrzynie sieci - Otwornice" na kanale ING PAN: