Instytut Nauk Geologicznych PAN zaprasza na Małopolską Noc Naukowców 2019


Wydarzenie odbędzie się 27 września 2019 r. w krakowskim ośrodku badawczym ING PAN i potrwa od godziny 17:00 do 22:30.

Instytut Nauk Geologicznych PAN zaprasza na Małopolską Noc Naukowców 2019.
Wydarzenie odbędzie się 27 września 2019 r. w krakowskim ośrodku badawczym ING PAN i potrwa od godziny 17:00 do 22:30.

W tym roku w naszym programie:

Eksplorujemy mikroświaty

Tegoroczne spotkanie będzie okazją na swoiste „dotknięcie kosmosu” ponieważ umożliwi uczestnikom obserwację mikro- i makro fragmentów meteorytów i produktów ich zderzeń z Ziemią. Ponadto, uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć pod mikroskopem organizmy żywe i kopalne, materiały oraz tkanki pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i ludzkiego. Dodatkowo, podczas pokazu zaprezentujemy szybkie (kilkuminutowe) krystalizacje prostych i znanych związków chemicznych.

Kuchnia molekularna – lody z ciekłego azotu!

Zapraszamy na degustację lodów przygotowanych z użyciem ciekłego azotu. Uczestnicy będą świadkami nieszablonowego eksperymentu ukazującego zjawisko chłodzenia i mrożenia za pomocą ciekłego azotu. Dodatkowo uczestnicy będą mogli obejrzeć azot w formie ciekłej, czyli w temperaturze blisko -200 ºC, a także jego wrzenie w warunkach normalnych (podczas dodawania i mieszania z pozostałymi  składnikami lodów).

Laboratorium Geochronologii i Geochemii Izotopów

Zapraszamy do odwiedzenia Laboratorium Geochronologii i Geochemii Izotopów ING PAN. Zwiedzający zobaczą jak wygląda najczystsze laboratorium geochemiczne w Polsce. Zaprezentujemy działanie ablacji laserowej przy użyciu lasera ekscymerowego 193 nm (ArF) firmy Resonetics podłączonego do kwadrupolowego spektrometru masowego ICPMS XSeries II oraz spektrometru mas z indukcyjnie wzbudzoną plazmą MC ICPMS Neptune. Opowiemy o możliwościach i zastosowaniu wyników analiz przeprowadzanych w naszym

Przygoda, przygoda każdej chwili szkoda … Impresje z wypraw naszych geologów

Ciekawi cię praca geologa? W czasie pokazu zaprezentujemy zdjęcia i opowiemy o pracy geologa w terenie. Nasi pracownicy pobierają próby z każdego zakątka Ziemi – od Antarktydy po Spitzbergen,  od dna oceanu po szczyty wulkanów. Często są to miejsca mało znane a nawet niebezpieczne. Przyjdź, zobacz jak wygląda nasza praca w terenie i posłuchaj ciekawych historii z życia geologów.

Tajemnice mikrooceanarium – prezentacja Laboratorium BioGeoSystemu

Serdecznie zapraszamy na prezentację pierwszego w naszej części Europy foraminarium – laboratorium, w którym prowadzimy badania nad fascynującym światem morskich mikroorganizmów. Podczas pokazu będzie można zobaczyć żywe otwornice budujące skorupki o niesamowitych kształtach. Skorupki te wspaniale zachowują się jako skamieniałości, dostarczając wielu cennych informacji o środowisku w przeszłości.

Skamieniałości małe i duże

Zajrzymy  do fascynującego świata niewidocznych gołym okiem skamieniałości i poznamy ich wielkie znaczenie dla odtwarzania przeszłości geologicznej naszej planety. Prezentacja będzie połączona z dyskusją z publicznością. Zachęcamy do oglądania różnych rodzajów mikroskamieniałości pod lupą, mikroskopem i binokularem oraz wybierania okazów z piasków mioceńskich. Dla porównania można będzie obejrzeć kolekcję makroskamieniałości.

Skrucha geologa czyli z młotkiem pod Kraków!

Gdzie znaleźć amonity? Czy warto wybrać się do Zabierzowa? Gdzie zobaczę skutki trzęsienia ziemi z 1786 roku? Odpowiedzi na te i inne pytania uczestnicy uzyskają podczas prezentacji najciekawszych miejsc geoturystycznych z okolic Krakowa. W praktyce poznają metody preparowania skamieniałości i zastosowanie narzędzi geologicznych oraz zaplanują ciekawe wycieczki zgodnie z mottem „Bądź aktywny!” (#beactive).


Serdecznie zapraszamy do ośrodka badawczego na ul. Senacką 1 w Krakowie!

Koordynatorem Małopolskiej Nocy Naukowców jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

 

UWAGA KONKURS!

Zachęcamy do udziału w Konkursie Z NAUKOWCEM PRZEZ ŚWIAT” organizowanym w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców 2019.

Aby wziąć udział w Konkursie należy wykonać pracę techniką dowolną – malarstwo, grafika, rysunek, collage lub inne techniki na płaskim, trwałym podłożu o formacie min. A3 (297×420 mm) i nie większym niż A1 (594x 841). Pracę wraz z kartą zgłoszeniową należy wysłać do 17 września 2019 r.

Dla laureatów i wyróżnionych przygotowano atrakcyjne nagrody !

Szczegóły dotyczące organizacji Konkursu i wyboru nagrodzonych znajdują się w regulaminie Konkursu.