Nowy minerał - borzęckiit - opisany i nazwany wspólnie z naukowcem z ING PAN


Z przyjemnością informujemy, że IMA (Międzynarodowa Asocjacja Mineralogiczna) zawiadomiła o akceptacji nowego minerału, opisanego w materiale opracowanym we współpracy dr. hab. Łukasza Kruszewskiego - profesora ING PAN - z Rafałem Siudą (Wydział Geologii UW) i Travisem Olds'em (Carniegie Museum of Natural History).

Ten minerał to borzęckiit - uwodniony selenian(IV) tlenek ołowiu uranylu - z Miedzianki k. Jeleniej Góry. To drugi po siudaicie zatwierdzony nowy minerał, w badania którego zaangażowany był pracownik Polskiej Akademii Nauk. To także kolejny nowy minerał opisany z tego słynnego w Polsce stanowiska mineralogicznego (o którym powstała np. książka Filipa Springera pt. "Miedzianka - historia znikania").

Pierwszym był uranofan, opisany po raz pierwszy w 1853 roku, a zatem 169 lat temu.Został nazwany na cześć swego odkrywcy, Roberta Borzęckiego, znanego kolekcjonera minerałów i muzealnika. Badania tego minerału trwały wiele lat i były bardzo złożone, bo materiał jest analitycznie dużym wyzwaniem. Mimo zaangażowania zaawansowanych metod (monokrystaliczna i synchrotronowa dyfrakcja) w kilku ośrodkach badawczych nie udało się uzyskać modelu struktury, który jest istotnym argumentem przy zatwierdzaniu nowych minerałów. Jednak dzięki metodzie dyfrakcji rentgenowskiej w trybie pseudo-Gandolfi, uzyskano dane, w oparciu o które możliwe było doprowadzenie minerału do akceptacji.

Więcej informacji: https://www.mindat.org/article.php/4372/Borz%C4%99ckiite+-+second+new+mineral+from+the+famous+Miedzianka+site+approved+169+years+after+uranophane