Serdecznie zapraszamy na 28. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w dniu 10 maja 2025 (sobota) w godz. 11.00 - 20.00 na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie.
Naukowcy z Instytutu Nauk Geologicznych PAN w ramach GeoPlanet – Centrum Badań Ziemi i Planet - będą uczestniczyć w tym wydarzeniu (stanowisko E7 - Strefa Przyszłości).
Centrum zrzesza pięć instytutów Polskiej Akademii Nauk: Instytut Geofizyki PAN, Instytut Nauk Geologicznych PAN, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Oceanologii PAN oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN.
- Życie na Marsie (CBK PAN) Zobaczcie, co odkryły na Marsie łaziki Opportunity, Curiosity, Perseverance.
- Skała czy salceson (IGF PAN) Obejrzyjcie jedne z najstarszych skał na Ziemi.
- Z kosmicznego punktu widzenia - Satelitarne obserwacje wód Morza Bałtyckiego (IO PAN) Obejrzyjcie mapy Bałtyku i przekonajcie się, dlaczego morza różnią się od siebie kolorem.
- Morskie żele – widzialne czy niewidzialne? (IGF PAN) Zróbcie morskie żele, które pomogą zaobserwować świat ukryty w kropli wody.
- Kosmos w mikroskali (ING PAN) Obejrzyjcie pod mikroskopem minerały ziemskie i meteoryty.
- Kratery uderzeniowe na Ziemi i innych ciałach niebieskich (ING PAN) Jak powstają kratery na Ziemi i innych planetach? Obejrzyjcie wybuchowy pokaz.
- Plamy na Słońcu (CAMK PAN) Obejrzyjcie plamy na Słońcu przez teleskop.
- Amatorski radioteleskop (CAMK PAN) Chcecie mieć własne radioteleskopy? Dowiedzcie się, jak je skonstruować.
- Tellurium (CAMK PAN) Zobaczcie, jak powstaje dzień, noc i pory roku.
- Fale grawitacyjne i skale wielkości we Wszechświecie (CAMK PAN)
- Ile trwa rok świetlny? Skąd pochodzą fale grawitacyjne? Poznajcie skale kosmiczne.
- Astronomiczne zajęcia plastyczne (CAMK PAN) Zbudujcie kartonowe modele obiektów i sond kosmicznych.
- Model Układu Słonecznego w skali 1:30 mln (CAMK PAN) Jak daleko jest z Ziemi na Marsa? A na Jowisza? Zobaczcie, jakie odległości dzielą planety w Układzie Słonecznym.