Krótkie sprawozdanie z wizyty naszego pracownika (prof. ING PAN Łukasza Kruszewskiego) w Universitas Diponegoro (Indonezja)
Wizytacja, w okresie 1-18 sierpnia 2024, była kolejnym etapem rozpoczętej niedawno - dzięki działalności naukowej dr Marty Wojewódki-Przybył - współpracy badawczej między ING PAN a Universitas Diponegoro (UNDIP) w Semarangu (Jawa Środkowa), w ramach memorandum podpisanego z przestawicielką UNDIP, prof. Tri Retnaningsih Soeprobowati (Fakultas Sains dan Matematika, FSM, oraz Cluster for Paleolimnology, CPalim).
Na wizytę składały się:
- wykłady naszego pracownika dotyczące potencjału mineralogii i geochemii w badaniach (paleo)limnologicznych (FSM; School of Postgraduate Studies)
- szkolenia z zakresu jakościowej i ilościowej analizy mineralogicznej (PXRD / Rietveld, oprogramowanie TOPAS) oraz analizy gazów (prezentacja przenośnego systemu GASMET DX4000 oraz programu Calcmet)
- konsultacje ze studentami realizującymi rozmaite tematy limnologiczne i biologiczne/środowiskowe (w tym udział w obronie pracy magisterskiej) głównie w zakresie publikowania oraz dyskusji wyników
- prac terenowych (kilkudniowe badania starorzeczy w rejonie Kota Palangkaraya, Borneo Środkowe, we współpracy z przedstawicielami Universitas Palangkaraya, UPR; badania jeziora Rawa Pening, Jawa Środkowa), w tym zastosowania nowatorskiej metodologii badań emisji gazowych
- wykład na seminarium w UPR
- udział (krótkie przemówienie) w Inauguracji Nowoprzyjętych Studentów
- spotkanie z geologamii z UNDIP i rozeznanie w ich bieżących problemach badawczych (m.in. prezentacja możliwości aparaturowych i dostępu do badań w Polsce)
- dyskusje z botanikami z UNDIP w kontekście wspólnych badań (m.in. realizacja tematu botanicznych indykatorów środowisk węglowych; zastosowanie pedomineralogii w badaniach botanicznych).
Naturalną kontynuacją wizyty był wykład pt. "Pit lake from mining and the solution", w dniu 02.09.2024, poprzez Zoom.
Uprzejmie zapraszamy na referat w ramach posiedzenia Polskiego Towarzystwa Geologicznego w dniu 20 czerwca 2024 roku (czwartek) o godzinie 17.00 w auli Ośrodka Badawczego ING PAN w Krakowie przy ulicy Senackiej 1.
Referat pt. Tectonic evolution of the Pannonian Basin from top to bottom wygłosi pan László Imre Fodor
Uprzejmie zapraszamy na referat w ramach posiedzenia Polskiego Towarzystwa Geologicznego w dniu 9 maja 2024 roku (czwartek) o godzinie 17.00 w auli Ośrodka Badawczego ING PAN w Krakowie przy ulicy Senackiej 1. Referat wygłoszą Jan Barmuta, Lothar Ratschbacher, Asal Seyedi i Krzysztof Starzec pt. Interpretacja wyników AFT i obserwacji strukturalnych w kontekście wgłębnej budowy zachodniej części Karpat Zewnętrznych.
Serdecznie zapraszamy na referat pt. "Problem starszych zlodowaceń w Tatrach", który wygłoszą p. dr Jerzy Zasadni (AGH) i p. dr Piotr Kłapyta (UJ) w dn. 25 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w auli Ośrodka Badawczego ING PAN w Krakowie przy ul. Senackiej1.
Dyrekcja i rada naukowa Instytutu Nauk Geologicznych PAN uprzejmie zapraszają na publiczną obronę rozprawy doktorskiej mgr. Grety Brancaleoni, która odbędzie się dn. 19 kwietnia 2024 r. o godzinie 12:00 zdalnie przy pomocy ZOOMu. Temat pracy: Reconstruction of depositional and post-depositional processes at Obishirian sites (Central Asia – Kyrgyzstan).
Link:
https://zoom.us/meeting/register/tJAqf-Crqj4qE9wND4VEffg7S6XVltzA7unb
Rozprawa dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej pod linkiem