• 21 Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

    Instytut Nauk Geologicznych PAN zaprasza na 21 Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
    Wydarzenie odbędzie się w sobotę 3 czerwca 2017 r. w godzinach: 11:00‑20:00 na Stadionie Narodowym w Warszawie. 

    Więcej informacji:
    www.pikniknaukowy.pl/artykul/844425,17_Piknik_Naukowy »

    www.facebook.com/PiknikNaukowy » 

    zobacz więcej

  • Instytut Nauk Geologicznych PAN zaprasza na Noc Muzeów 2017

    Instytut Nauk Geologicznych PAN zaprasza na Noc Muzeów 2017.
    Wydarzenie odbędzie się 19‑20 maja 2017 r. od 19:00 - 01:00 w ING PAN w Ośrodku Badawczym w Krakowie przy ulicy Senackiej 3.

    Więcej informacji:
    Muzeum Geologiczne

    facebook.com/muzeumgeologiczneingpan »

    zobacz więcej

  • 3 maja 2017 roku zmarł w wieku 72 lat prof. dr hab. Stanisław Hałas, fizyk

    3 maja 2017 roku zmarł w wieku 72 lat prof. dr hab. Stanisław Hałas, fizyk
    Z wielkim żalem żegnamy wieloletniego członka Rady Naukowej ING PAN, wybitnego uczonego w zakresie spektroskopii mas, geochemii, izotopów i geochronologii. Był pasjonatem nauki, wspaniałym człowiekiem, ciepłym i życzliwym. Mieliśmy ten zaszczyt, że był przyjacielem naszego Instytutu. Pozostanie z nami w naszych myślach i wspomnieniach. 
    Dyrekcja, Rada Naukowa i pracownicy Instytutu Nauk Geologicznych PAN 

    Nekrolog

    zobacz więcej

  • Umowa o współpracy LOTOS Petrobaltic z Polską Akademią Nauk

    26 kwietnia 2017 roku w murach Polskiej Akademii Nauk w Warszawie odbyło się uroczyste podpisanie umowy ramowej o współpracy pomiędzy LOTOS Petrobaltic S.A. a Instytutem Nauk Geologicznych PAN oraz Instytutem Geofizyki PAN. 

    Umowa w imieniu LOTOS Petrobaltic została podpisana przez pana Grzegorza Strzelczyka - Prezesa Zarządu Spółki, panią prof. dr hab. Ewę Słaby - Dyrektora ING PAN oraz dr hab. inż. Beatę Orlecka - Sikorę, prof. nadzw. IGF PAN - Dyrektora IGF PAN.

    Umowa dotyczy realizacji wspólnych badań naukowych lub prac badawczo-rozwojowych dotyczących poszukiwania i rozpoznawania złóż surowców energetycznych, ma na celu opracowanie nowych rozwiązań łącznie z ewentualnym wdrożeniem ich do obrotu gospodarczego. W trakcie spotkania omówiono różne aspekty planowanej współpracy badawczo-rozwojowej między LOTOS Petrobaltic S.A. a Instytutami Badawczymi PAN, podkreślono również efekty synergii oraz znacznej wartości dodanej, które powinno się dać osiągnąć w efekcie nawiązanej współpracy, tak w zakresie strategii poszukiwawczej węglowodorów jak i różnego rodzaju aspektów badań z zakresu geologii i geofizyki. Bezpośrednio po spotkaniu pierwsze projekty badawczo rozwojowe dotyczące obszaru Bałtyku, które mogłyby być zrealizowane w ramach podpisanej umowy. 

    - Dokument ten otwiera drogę do realizacji wspólnych projektów i współpracy LOTOS Petrobaltici a Instytutami - mówi Grzegorz Strzelczyk - wierzę, że współpraca firm z nauką dotycząca polskiego przemysłu, przyniesie korzyści naszej gospodarce. 

    - Prace badawcze podejmowane w naszych instytutach zorientowane są na zdobycie nowej wiedzy o procesach zachodzących w geosystemie, która to wiedza coraz częściej zorientowana jest na zastosowania praktyczne. Współpraca z LOTOS Petrobaltic otwiera w tym obszarze absolutnie nowe perspektywy dla wszystkich uczestników podpisanej umowy - mówi Ewa Słaby 

    W opinii Piotra Krzywca z ING PAN dla ING PAN i IGF PAN możliwość współpracy z tak renomowaną firmą jaką jest LOTOS Petrobaltic będzie bez wątpienia okazją do znacznego rozszerzenia naszego know-how i doświadczenia we współpracy z przemysłem naftowym, a zarazem - dzięki dostępowi do niezwykle ciekawych danych - stworzy okazję do przeprowadzenia bardzo ciekawych projektów badawczych o kluczowym znaczeniu dla zrozumienia budowy i ewolucji geologicznej Polski. 

    zobacz więcej

  • "Birth and Development of Oil and Gas Industry in the Northern Carpathians (until 1939)"

    Piotr Krzywiec złożyl niedawno do druku artykuł zatytułowany "Birth and Development of Oil and Gas Industry in the Northern Carpathians (until 1939)", który będzie jednym z rozdziałów w przygotowywanym przez Geological Society of London tomie GSL Special Publication zatytułowanym "History of the European Oil and Gas Industry".

    zobacz więcej