Umowa o współpracy LOTOS Petrobaltic z Polską Akademią Nauk


26 kwietnia 2017 roku w murach Polskiej Akademii Nauk w Warszawie odbyło się uroczyste podpisanie umowy ramowej o współpracy pomiędzy LOTOS Petrobaltic S.A. a Instytutem Nauk Geologicznych PAN oraz Instytutem Geofizyki PAN. 

Umowa w imieniu LOTOS Petrobaltic została podpisana przez pana Grzegorza Strzelczyka - Prezesa Zarządu Spółki, panią prof. dr hab. Ewę Słaby - Dyrektora ING PAN oraz dr hab. inż. Beatę Orlecka - Sikorę, prof. nadzw. IGF PAN - Dyrektora IGF PAN.

Umowa dotyczy realizacji wspólnych badań naukowych lub prac badawczo-rozwojowych dotyczących poszukiwania i rozpoznawania złóż surowców energetycznych, ma na celu opracowanie nowych rozwiązań łącznie z ewentualnym wdrożeniem ich do obrotu gospodarczego. W trakcie spotkania omówiono różne aspekty planowanej współpracy badawczo-rozwojowej między LOTOS Petrobaltic S.A. a Instytutami Badawczymi PAN, podkreślono również efekty synergii oraz znacznej wartości dodanej, które powinno się dać osiągnąć w efekcie nawiązanej współpracy, tak w zakresie strategii poszukiwawczej węglowodorów jak i różnego rodzaju aspektów badań z zakresu geologii i geofizyki. Bezpośrednio po spotkaniu pierwsze projekty badawczo rozwojowe dotyczące obszaru Bałtyku, które mogłyby być zrealizowane w ramach podpisanej umowy. 

- Dokument ten otwiera drogę do realizacji wspólnych projektów i współpracy LOTOS Petrobaltici a Instytutami - mówi Grzegorz Strzelczyk - wierzę, że współpraca firm z nauką dotycząca polskiego przemysłu, przyniesie korzyści naszej gospodarce. 

- Prace badawcze podejmowane w naszych instytutach zorientowane są na zdobycie nowej wiedzy o procesach zachodzących w geosystemie, która to wiedza coraz częściej zorientowana jest na zastosowania praktyczne. Współpraca z LOTOS Petrobaltic otwiera w tym obszarze absolutnie nowe perspektywy dla wszystkich uczestników podpisanej umowy - mówi Ewa Słaby 

W opinii Piotra Krzywca z ING PAN dla ING PAN i IGF PAN możliwość współpracy z tak renomowaną firmą jaką jest LOTOS Petrobaltic będzie bez wątpienia okazją do znacznego rozszerzenia naszego know-how i doświadczenia we współpracy z przemysłem naftowym, a zarazem - dzięki dostępowi do niezwykle ciekawych danych - stworzy okazję do przeprowadzenia bardzo ciekawych projektów badawczych o kluczowym znaczeniu dla zrozumienia budowy i ewolucji geologicznej Polski.