Instytut Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk od wielu lat jest obecny podczas tego niezwykłego wydarzenia, którego niekwestionowaną bohaterką jest nauka. W bieżącym roku nie mogło być inaczej. Występowaliśmy na stanowisku E7 w strefie Przyszłości wraz z Instytutem Geofizyki PAN, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytutem Oceanologii PAN i Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w ramach tworzonego przez nasze instytuty konsorcjum naukowego Centrum Badań Ziemi i Planet GEOPLANET.
ING PANprzygotował pokazy pt.: „Kratery Uderzeniowe na Ziemi i innych ciałach niebieskich” oraz „Kosmos w mikroskali”.
Kratery Uderzeniowe na Ziemi i innych ciałach niebieskich
Pokaz prezentował powstawanie kraterów uderzeniowych przy pomocy specjalnego warstwowanego piasku znajdującego się w dużym plastikowym pojemniku. Specjalnie przeszkoleni naukowcy rzucali metalowe kule o różnej wielkości na wcześniej przygotowany warstwowany „target”. Pokaz demonstrował w jaki sposób proces powstawania kraterów uderzeniowych zmienia powierzchnię ciał niebieskich. W ramach tego pokazu zwiedzający mogli również dotknąć meteorytów, zobaczyć model 3D kraterów uderzeniowych i uświadomić sobie jak małe ciała są w stanie zrobić wielkie kratery; dzięki okularom VR mogli także „polatać” w 3D nad innymi ciałami niebieskimi: Księżycem czy Marsem oraz zobaczyć, jak powstają kratery uderzeniowe i do czego mogą się przydawać. Ogromną popularnością cieszył się również owocowy model planet Układu Słonecznego pokazujący na owocach wzajemne różnice wielkości między nimi.
Kosmos w mikroskali
Na stoisku zgromadzone były: płytki cienkie różnych skał w tym szczególnie meteorytów, które uczestnicy mogli zobaczyć pod mikroskopem ze światłem przechodzącym i odbitym.
Aby wzbogacić stoisko nasz instytut posiadał również wykrywacz metali, dzięki któremu zwiedzający mogli w piasku, jak prawdziwi poszukiwacze skarbów, odszukać m.in. zakopane meteoryty :)
Na stoisku przygotowano więc mnóstwo atrakcji, nagród, a przede wszystkim zapewniono wyjątkową możliwość kontaktu z naukowcami, którzy starali się znaleźć i udzielić odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania. Zwiedzający po raz kolejny nie zawiedli i tłumnie odwiedzali nasze stoisko. Dziękujemy i do zobaczenia w przyszłym roku!