Strona domowaSTART ZAPROSZENIE PROGRAM GALERIA ORGANIZATORZY LINKI

Geologiczne podróże w czasie i przestrzeni

Nauki geologiczne mają unikalny potencjał badania rezultatów najdłuższych eksperymentów naturalnych, trwających tysiące, miliony, a nawet miliardy lat. Geolog każdego dnia odkrywa "kapsuły czasu" zamknięte w minerałach, skałach i skamieniałościach. Podróże w czasie, a dokładniej rekonstrukcje procesów przyrodniczych w czasie geologicznym, należą do naszych podstawowych strategii badawczych, służących zrozumieniu zjawisk, odbywających się na styku sfer - geosfery, hydrosfery, atmosfery i biosfery. Wirtualne podróże w czasie wymagają od nas również realnych podróży w przestrzeni, które są podróżami w zakresie skali tysięcy kilometrów do skali mikro-, nano- i pikometrów.

Naukowcy Instytutu Nauk Geologicznych PAN - podczas Małopolskiej Nocy Naukowców 2012 - zaprezentują metody podróżowania w czasie, powiązane z wynikami swoich badań w siedzibie Ośrodka Badawczego w Krakowie, przy ul. Senackiej 1 i 3. Zapraszamy na pokazy multimedialne, w których będzie można poznać przyczyny i skutki wielkich katastrof naturalnych, a także dowiedzieć się "jak szybko powstają i znikają góry, dlaczego Himalaje są wyższe od Tatr i czy Himalaje mogą być jeszcze wyższe?" Pracownicy Muzeum Geologicznego wraz z naukowcami instytutu przedstawią geologiczne metody rekonstrukcji czasu geologicznego oraz zapraszają na "Małopolską podróż w czasie i małej przestrzeni" czyli prezentację stałej wystawy geologicznej, dokumentującej niepowtarzalny zapis wydarzeń geologicznych w rejonie Krakowa. Nasi najmłodsi uczestnicy Małopolskiej Nocy Naukowców będą mogli wykonać model swojego własnego amonita oraz dotknąć i rozpoznać prawdziwe skamieniałości. Nie zapomnimy również o historii nauki, pokazując uczestnikom naszych warsztatów "Skamieniałe skarby profesora Józefa Siemiradzkiego (1858-1933)", wybitnego polskiego geologa i paleontologa o pasji podróżnika i odkrywcy.

Podczas Nocy Naukowców pojawi się także wyjątkowa okazja zobaczenia dwóch najciekawszych laboratoriów, tj. Laboratorium Geochemii Izotopów, które zaprezentuje swój "Izotopowy wehikuł czasu" oraz Pracowni Dyfrakcji Rentgenowskiej, w której odpowiemy na frapujące pytanie "Jak poznajemy budowę krystaliczną minerałów?"

Mamy nadzieję, że Małopolska Noc Naukowców w Instytucie Nauk Geologicznych PAN będzie dla wszystkich uczestników i organizatorów wydarzeniem niezapomnianym. Gorąco zapraszamy.

dr hab. Jarosław Tyszka Koordynator naukowy MNN 2012 w ING PAN
Ośrodek Badawczy ING PAN w Krakowie
ndtyszka@cyf-kr.edu.plTekst pochodzi z artykułu z czasopisma Innowacyjny Start nr 2(25) 2012 wrzesień
http://www.innowacyjnystart.pl/Pliki/PDF/IS_25.pdf

© 2003-2013 Instytut Nauk Geologicznych PAN